Drepturi acordate prin CCM pe unitate

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Drepturi acordate prin CCM pe unitate

#1 Mesaj de ionetei153 »

O societate com. are negociat CCM prin care s-au acordat sporuri de vech., de nocivitate etc.
Un salariat a fost incadrat cu min.pe econ de 1250 lei +aceste sporuri
exemplu 1250+25% sp v+10% sp nociv = 1719 lei salariu(venit) brut.

Intrebari: 1.Dupa incetarea valabilitatii CCM se mai pot acorda sporurile?
2. Dupa incetarea CCM ar trebui introduse sporurile in tarifar (pe principiul unui drept castigat) , sau sa fie anulate prin act aditional ?
3.Daca raman in continuare aceste sporuri, salariul(venitul) brut de 1719 lei poate fi considerat ca fiind salariul minim brut si astfel sa nu i se majoreze de la 1250 la 1450 ?

Opinia mea:
Printr-n act aditional, sporurile sa fie trecute in salariul de baza(de incadrare) astfel incat 1719 lei sa fie salariul lui brut, care nu va mai fi majorat decat atunci cand salariul minim brut pe tara va fi legiferat ca fiind mai mare decat acest salariu.
Daca nu s-ar proceda asa, la fiecare crestere a salariului minim acest salariat va avea o crestere reala semnificativ mai mare decat colegii lui care nu au sporuri, si care au fost angajati cand societatea nu avea un CCM .

Daca cineva se confrunta cu asa ceva , rog sa raspunda.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Drepturi acordate prin CCM pe unitate

#2 Mesaj de rovidg116 »

Un CCM produce efecte pentru toti salariatii societatii respective, indiferent de data angajarii (inainte sau dupa CCM). Nu se poate ca un salariat sa NU primeasca sporuri iar celalalt DA, doar pe considerentul ca primul salariat a fost angajat inca de pe vremea cand nu exista CCM pe unitate. Dupa expirarea CCM, daca nu a fost prelungit, se renegociaza salariile, astfel incat sporurile le poti include in salariul de incadrare. Nu poti acorda sporuri daca ele nu sunt prevazute in CIM, CCM sau RI.

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Drepturi acordate prin CCM pe unitate

#3 Mesaj de ionetei153 »

Da. dar treb sa precizez ca in CCM s-a prevazut ca sporurile pot fi acordate doar noilor angajati,deoarece angajatilor care existau la data negocierii noului CCM, li se introdusesera sporurile in salariile de baza conform CCM valabil anterior.
Societatea a avut un CCM din 2008 pana in 2010 si un CCM valabil din iulie 2013 pana in iulie 2016.
La ora actuala nu are CCM, urmeaza sa vedem cand vor incepe negocierile ptr un nou CCM.

Din raspunsul tau vad ca va trebui ca salariatilor care au sporuri sa li se introduca aceste sporuri prin act aditional in sal de baza inainte de aplicarea salariului minim de 1450, ca sa se faca o echilibrare intre salariati. Am zis bine ?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24182
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Drepturi acordate prin CCM pe unitate

#4 Mesaj de balazse »

Este total aiurea "sporurile pot fi acordate doar noilor angajati", aceasta poate fi considerat o discriminare.
In mod normal trebuia ca la angajtii vechi sa ii modifici prin act aditional salariile in asa fel incat sa corespunda noului CCM.

Scrie răspuns