demisie fara preaviz

Mesaj
Autor
niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

demisie fara preaviz

#1 Mesaj de niculcea »

buna seara,
cu ce articol inchid un ctr de munca in conditiile in care salariaul a depus azi demisia si a zis ca de maine nu mai vine? patronul nu e de acord cu demisia fara preaviz, iar in plus salariaul a fost in concediu de odihna in luna ianuarie, pe anul 2017. A luat si bani de co. cum sa i mai recuperez?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: demisie fara preaviz

#2 Mesaj de cernatv »

Dacă patronul nu este de acord, nu desfaci CIM-ul.

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: demisie fara preaviz

#3 Mesaj de niculcea »

Patronul vrea, asa ca am desfacut cu art 81 lit 7.
am inteles ca nu mai poate recupera banii de la salariat, dar ce sa fac cu suma in minus la rest de plata?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: demisie fara preaviz

#4 Mesaj de balazse »

Cum adica suma in minus? Pe ce baza faci recuperarea? Ai cumva o hotarare judecatoreasca?
Nimeni nu a obligat angajatorul sa acorde concediu de odihna, o data ce a aprobat acel concediu asta este.

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: demisie fara preaviz

#5 Mesaj de niculcea »

Nu am recuperat nimic. i am dat avans co pentru 20 zile, dar salariatul a adus cererea de demisie cu o data anterioara terminarii concediului de odihna.
astfel am 17 zile de co si eu i am dat avans pentru 20 de zile.Din aceasta cauza am rest negativ.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: demisie fara preaviz

#6 Mesaj de balazse »

In acest caz, suma respectiva trebuie sa fie restituita de angajat, in caz contrar isi asuma raspunderea pentru consecintele care pot avea loc.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: demisie fara preaviz

#7 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
caz similar, demisie fara efectuare preaviz, salariatul nu mai vine, preavizul e de 20 de zile lucr., ce fac in acest interval...il pontez absent mi se calculeaza dari, il pontez in cfp ?? pe ce baza? fac cercetare disciplinara dupa 3 zile cu recomandata ca lipseste de la locul de munca??

ce varianta ati alege?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: demisie fara preaviz

#8 Mesaj de tomac »

În cazul demisiei angajatorul poate renunța la preaviz. Pentru că în acest caz dreptul la preaviz este al angajatorului nu al angajatului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: demisie fara preaviz

#9 Mesaj de costachet982 »

angajatorul nu doreste sa reunte la preaviz...a anuntat sa nu-l raportez iesit si sa-l pontez absent pe toata perioada preavizului ( cand ar fi trebuit sa se prezinte la munca)

Scrie răspuns