Concedii medicale

Mesaj
Autor
teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Concedii medicale

#1 Mesaj de teposus »

Buna ziua,

Am o intrebare legat de modul de calcul al salariului unui angajat aflat in CM toata luna ianuarie 2017. Nu stiu daca saga calculeaza gresit sau daca eu gresesc undeva. Pentru stabilirea bazei de calcul a CM se cumuleaza salariul brut (salariul de baza+sporuri de vechime) aferent ultimelor 6 luni lucrate care se imparte la numarul zile baza, rezultand indemnizatia de concediu medical care se inmulteste cu numarul de zile de CM (in cazul meu 20 zile) si rezulta venitul realizat. In program la acesta suma imi adauga sporul de vechime. Nu cred ca este corect. Ma puteti ajuta?

Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Concedii medicale

#2 Mesaj de septimiuv »

Depinde cum ai configurat sporul. La ce ai pus bifă să se aplice?

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: Concedii medicale

#3 Mesaj de teposus »

Multumesc pentru raspuns. Eu am inregistrat sporul permanent in suma fixa, stabilit in functie de vechimea in munca. Puteti sa-mi spuneti daca e ok? Multumesc inca o data.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Concedii medicale

#4 Mesaj de septimiuv »

Tu trebuie să te gândești dacă e ok. De unde să știu eu ce bani vrei să-i dai omului?

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: Concedii medicale

#5 Mesaj de teposus »

Vreau sa-i dau atat cat are dreptul! Intrebam daca e corect cum e inregistrat sporul de vechime ca spor permanent in suma fixa sau trebuie inregistrat altfel. Totodata nu cred ca e corect sa se acorde spor de vechime pentru perioada cand angajatul e in concediu medical.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Concedii medicale

#6 Mesaj de septimiuv »

Du-te și modifică sporul. Pune bifă la ce anume vrei să se aplice.

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: Concedii medicale

#7 Mesaj de teposus »

Imi cer scuze, nu vreau sa fiu nepoliticoasa, dar nu stiu cum sa modific sporul si sa-i dau la ce sa se aplice. Ma puteti ajuta? Sporul eu l-am inregistrat in macheta salariati sporuri permanente, unde apar spor 01, spor 02... nu stiu ce reprezinta si la ce se aplica fiecare.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8250
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Concedii medicale

#8 Mesaj de herganiec »

prima data confiurati sporul, la Administrare->Configurare Salarii->Sporuri
Acolo unde scris Spor 1 scrieti Spor de vechime 10 , procent 10, tip spor->specific angajatorului (alegeti spor vechime din lista derulanta)-> apoi in dreapta bifati se aplica la.... (de ex. Aferent timp lucrat+zile CO, etc)
apoi puteti repeta procedura pt Spor de vechime 15-25%
sau alte sporuri.
Dupa aceste definiri mergeti la Fisiere->Salariati si <Sporuyri permanente> alegeti Sporul vechime definit anterior. de 10..25%.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: Concedii medicale

#9 Mesaj de teposus »

Va multumesc, am facut asa cum ati recomandat dvs si mi se pare corect cum genereaza programul venitul brut, respectiv sporul de vechime se aplica timpului lucrat.

edena17
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Concedii medicale

#10 Mesaj de edena17 »

Buna ziua,
Incerc sa generez D112 pentru ianuarie, si imi da eroare la baza de calcul CAS din CM, in sensul ca in lista eroriilor imi ia in calcul un salariu mediu brut de 2554 lei, pentru care aplica formula, ori eu cred ca asa cum calculeaza Saga e ok, la 2681 lei salariu mediu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concedii medicale

#11 Mesaj de balazse »

Ai ultima actualizare a programului (13.02.2017)?

edena17
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Concedii medicale

#12 Mesaj de edena17 »

Da, vers 481

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concedii medicale

#13 Mesaj de balazse »

Nu discutam doar de versiune, ci si de data aparitiei.
In cadrul unei versiuni pot aparea actualizari, iar daca este necesar trebuie actualizat programul.
Descarca si instaleaza din nou actualizarea si sa ne zici daca ai rezolvat.

Scrie răspuns