Revisal salarii

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Revisal salarii

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, vreau sa transmit in Revisal, maine, 08.02.2017 mai multe inregistrari, modificari referitoare la salariatii firmei, o singura data si va rog sa imi spuneti daca este corect sa fac asa:
1. inregistrare CIM nou , data inceput CIM vineri 10.02.2017, data consemnarii si data inceput CIM 10.02.2017, data contract 08.02.2017. Acest salariat a mai lucrat la firma in trecut, este corect ca la raport salariat sa imi apara si CIM precedent?
2. modificare timp de lucru la un salariat existent de la 8 ore/zi la 4 ore/zi concomitent cu salariul corespunzator la 4 ore zilnic si modificarea salariului minim
3. modificare la salariul minim pentru ceilalati salariati
4. in cazul unui CIM cu 4 ore/zi exista posibilitate ca acest salariat sa nu aiba un program fix asa cum trebuie mentionat in CIM, ex de la ora 8 la ora 12, ci sa poate lucra intr`o zi de la 8 la 12, in alta zi de la 12 la 16 , in alta zi de la 10 la 14, dupa cum este ncecesar, daca da, trebuie ales ``inegal`` la repartizare timp de munca in Revisal ?
Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal salarii

#2 Mesaj de herganiec »

cam da la toate.
daca faceti modificarile in Saga luati ra rand fiecare salariat si il terminati (inclusiv <copiere fisier> ) apoi reveniti si faceti urmatorul pana la capat... pana la terminare..
apoi validati fieirul cu programul de la ITM si transmiteti.

Sa nu faceti modificarile in SAGA in fisiere -salariati(la toti acolo) si apoi intrati la <registrul salariatilor> ca sa operati iarasi toate acolo... ca nu e bine. Trebuie facut FIECARE salariat pe rand inclusiv la <registrul salariatilor> .
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal salarii

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata, multumesc pentru raspunsuri, am inteles bine cum sa procedez?
1. in Fisiere salariati, introduc salariatul nou cu incepere CIM din 10.02.2017, apoi merg in Registrul salariati cu data consemnarii din 10.02.2017 pentru acest salariat si continui inregistrarea si Copiere fisier. Merg in Fisiere salariati la un salariat existent, modific salariul minim apoi in Registrul salariati cu data consemnarii 01.02.2017 si Copiere fisiere si tot asa pana la inclusiv ultima modificare, toate modificarile valabile de la 01.02.2017 avand data consemnarii 01.02.2017 .
2. CIM cu 4 ore/zi repartizare timp de lucru ``inegal`` inseamna ca
a) salariatul trebuie sa lucrez 4 ore zilnic 20 ore saptamana dar poate avea programul de lucru diferit in fiecare zi, adica intr`o zi de la 8 la 12, in alta zi de la 12 la 16 sau
b) salariatul poate lucra intr`o zi 2 ore, in alta zi 5 ore, in alta zi 3 ore, astfel incat sa nu depaseasca 20 ore pe saptamana?
Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal salarii

#4 Mesaj de herganiec »

1.Da exact.
2. varianta a).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal salarii

#5 Mesaj de ciobanum »

Multumesc!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal salarii

#6 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, cum trebuie sa fie CIM astfel incat sa fie valabil la pct 2 din exemplul de mai sus, varianta b? cum ar trebui sa trec in Revisal? Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal salarii

#7 Mesaj de herganiec »

la fel <inegal> , nu ai alta posibilitate. precizarea cu timpul o poti face doar pe actul sau CIM intocmit.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

filipf857
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mai 11, 2011 5:47 pm

Re: Revisal salarii

#8 Mesaj de filipf857 »

@Herganiec - Daca s-au facut modificarile la toti salariatii in Fisiere-Salariati si apoi la toti in "registrul salariatilor", de ce nu e bine? Ce implicatii pot aparea?
Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal salarii

#9 Mesaj de herganiec »

nu le inregistreaza decat la primul angajat in revisal, la ceilalti iti suprascrie ultima pozitie..din istoric fiecarui angajat si trebuie sa le cauti apoi ca sa le introduci manual pozitiile lipsa.. :cry:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Revisal salarii

#10 Mesaj de tobosv790 »

@herganiec chestia asta (ordinea operarii datelor in revisal saga, bucata cu bucata) nu aveam de unde sa o stiu. Nu scrie nicaieri in nici un manual de utilizare al nimanui sau poate nu am vazut eu, se poate. Probabil ai constatat asta "pe propria piele". Multumesc pentru aceasta informatie, este valoroasa, cel putin pentru mine.!!! :)
PS: Ca intotdeauna parerile tale sunt ok

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal salarii

#11 Mesaj de herganiec »

:wink: Tks.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Revisal salarii

#12 Mesaj de steriel »

Am si o o nelamurire. Daca la un angajat am in cim program lucru repartizat inegal si vreau acum sa pun in intervalul 07-15, trebuie sa trimit Revisal pt aceasta modificare sau fac doar act aditional?

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Revisal salarii

#13 Mesaj de zaineal »

eu in revisal nu am gasit program repartizare, decat ore de zi sau de noapte sau inegal .... pareri ?

lunicm452
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mai 25, 2015 3:36 pm

Re: Revisal salarii

#14 Mesaj de lunicm452 »

Buna ziua,

As dori si eu o lamurire, daca se poate. Noi avem in santier ( facem lucrari instalatii) si salariati cu 8h/zi si un pensionar cu 4h/zi (atata are drept de munca), carora nu le pot trece in CIM programul zilnic exact, pentru ca difera in functie de lucrare. Daca trec fiecaruia in CIM "program de lucru repartizat inegal" este suficient?
Multumesc anticipat!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Revisal salarii

#15 Mesaj de zaineal »

eu pe sudorul care vine cand e chemat, dar nu mai des de o zi pe saptamana, am facut act aditional pe 36 de ore /luna, inegal, si am specificat ca va lucra 4 zile din luna, programat telefonic cu 2 zile inainte ... , iar pt femeia de serviciu, am facut act aditional cu 72 de ore/luna, inegal, si am specificat ca lucreaza in zilele de L-M-V de la 9-15 , daca este inegal, cred ca vor inca o explicatie despre ce inseamna acest inegal ....

Scrie răspuns