tichete de masa

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

tichete de masa

#1 Mesaj de popad70 »

Se pot da tichete de masa doar unor angajati sau este obligatoriu sa se dea tutror angajatilor (care au dreptul, evident).
Multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete de masa

#2 Mesaj de cernatv »

La toti. Dar cum i-ai diferentia? Aia cu doua perechi de..... intestine primesc, ceilalti asteapta?
Tichetul de masa nu e premiu, prima sau un altfel de stimulent banesc pentru cei cu merite deosebite.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tichete de masa

#3 Mesaj de popad70 »

De acord, dar am de calculat niste drepturi salariale si administratorul imi spune ca el a dat tichete de masa doar unor angajati (agenti de curatenie) pentru care a fost o intelegere cu clientii (din cate am inteles cu clientii care au fost de acord sa includa tichetele de masa in salariu).
De aici si intrebarea mea.
Mie mi se pare corect ca toti angajatii sa primeasca bonuri de masa indiferent daca clientul meu este sau nu de acord sa-mi plateasca si c/v bonurilor de masa daca am decis sa dau bonuri de masa.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tichete de masa

#4 Mesaj de popad70 »

Iata ce am gasit:

Norme de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă
Art. 2
Angajatorii, împreună cu organizaţiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanţii salariaţilor, după caz, vor stabili prin contractele colective de muncă clauze privind acordarea alocaţiei individuale de hrană sub forma tichetelor de masă, care să prevadă:

a) numărul salariaţilor din unitate care pot primi lunar tichete de masă, precum şi valoarea nominală a tichetului de masă, în limita celei prevăzute de lege, ţinând seama de posibilităţile financiare proprii ale angajatorilor;

b) numărul de zile lucrătoare din lună pentru care se distribuie tichete de masă salariaţilor;

c) criteriile de selecţie privind stabilirea salariaţilor care primesc tichete de masă, ţinând seama de condiţiile concrete de lucru în care îşi desfăşoară activitatea unele categorii de salariaţi, de priorităţile socioprofesionale şi de alte elemente specifice activităţii.

Asta nu inseamna ca nu este obligatoriu ca toti angajatii sa primeasca tichete de masa?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete de masa

#5 Mesaj de herganiec »

punctul c) iti da voie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tichete de masa

#6 Mesaj de popad70 »

Eu am situatia in care angajata a fost repusa in functie prin hotarare judecatoreasca, iar angajatorul obligat sa-i plateasca drepturile salariale pentru 6 luni.
Angajata a avut contractul suspendat la cerere pentru probleme personale 5 luni si la intoarcere a fost concediata.
In fine, trebuie platite drepturi salariale pentru 6 luni. Inainte de a intra in concediu fara plata si a-i suspenda contractul, angajata primea tichete de masa.
Acum cand ii calculez drepturile salariale trebuie sa-i dau si contravalaorea tichetelor de masa ca si cand ar fi foat la serviciu in cele 6 luni.
e corect, nu?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete de masa

#7 Mesaj de herganiec »

da.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tichete de masa

#8 Mesaj de popad70 »

Multumesc mult, Herganiec!

Scrie răspuns