Tichete masa

Mesaj
Autor
pinteac433
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 01, 2017 10:25 am

Tichete masa

#1 Mesaj de pinteac433 »

Buna ziua,

Am o rugaminte daca are cineva un caz asemanator.
Am o firma la care o parte din salariati beneficiaza de scutire de impozit pe salar, fiind analisti IT.
Am observat ca primesc bonuri de masa, dar nu li s-a retinut impozit pentru acestea.
Cum ar trebui sa fac? Corect este ca pentru bonuri de masa sa plateasca impozit.

Va multumes anticipat pentru ajutor.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Tichete masa

#2 Mesaj de tobosv790 »

Eu zic ca nu se opreste impozit, pentru acei IT-isti, nici la tichetele de masa. Sunt venituri de natura salariala.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Tichete masa

#3 Mesaj de tomac »

@pinteac433 de ce ar fi corect? Citiți codul fiscal pe partea de impozit pe venituri din salarii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Tichete masa

#4 Mesaj de promovest96 »

Buna

Cat este acum valoare minima a unui tichet de masa? O stiu doar pe cea maxima, de 15 lei.
La un CIM de 6 ore, daca doresc sa distribui tm, trebuie sa dau un tm pe zi, la fel ca in cazul celor angajati cu norma intreaga?

Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tichete masa

#5 Mesaj de herganiec »

Angajatorul are libertatea de a decide daca acorda tichete de masa si sub ce forma, insa numai in urma consultarii cu salariatii si numai asa cum s-a stabilit in contractul colectiv de munca aplicabil.
Daca in CCM nu s-a prevazut cate tichete de masa se acorda ci doar faptul ca se acorda sau nu exista CCM aplicabil, angajatorul poate opta pentru acordarea unui numar mai mic de tichete de masa decat numarul zilelor lucratoare din luna sau decat numarul zilelor in care salariatul este prezent la locul de munca.
Salariatii beneficiaza lunar de un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care sunt prezenti la lucru in unitatea angajatorului, iar acest numar nu poate depasi numarul de zile lucratoare din luna.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Tichete masa

#6 Mesaj de promovest96 »

Multumesc, am inteles.

O intrebare, daca un angajator doreste sa acorde tichete de masa angajatilor, care furnizor de tm recomandati? Sodexho sau edenred? De ce unul si nu celalalt? Mai sunt si altii pe piata?

Multumesc!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tichete masa

#7 Mesaj de balazse »

Daca dai o cautare pe internet gasesti si Up Romania (fosta Cheque Dejeuner).
Cel mai bine trimitet un e-mail la fiecare pentru o oferta, deoarece fiecare are alte tarife avand in vedere nr de angajati (adica nr de tichete comandate pe luna).

skydreams
Mesaje: 42
Membru din: Mie Sep 26, 2012 3:35 pm

Re: Tichete masa

#8 Mesaj de skydreams »

Recomand Sodexo deoarece taxa de emitere 10RON fara TVA. Livrarea se face prin FAN curier foarte rapid. Fac comanda pentru 1 an si cu tot cu comision bancar platesc 14 RON/an.

Scrie răspuns