Concediu de lauzie

Mesaj
Autor
popad975
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:51 am

Concediu de lauzie

#1 Mesaj de popad975 »

As vrea sa va intreb pentru concediu medical de sarcina si lauzie cum se calculeaza zilele prenatal? Se iau in calcul si sambetele si duminicile?
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Concediu de lauzie

#2 Mesaj de paturcai »

Se iau in calcul numai zilele lucratoare. Nu se iau in calcul zilele de repaus (sambata si duminica) si nici sarbatorile religioase sau sarbatorile nationale. Nu va luati dupa ce scrie pe concediul primit. Numai la noi se poate intampla asa ceva: entitatile iau in calcul numai zilele legal-lucratoare, dar cei de la Sanatate au voie chiar orice. CHIAR ORICE!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popad975
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:51 am

Re: Concediu de lauzie

#3 Mesaj de popad975 »

multumesc mult de tot

saucag
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 19, 2017 6:16 pm

Re: Concediu de lauzie

#4 Mesaj de saucag »

Buna ziua ,as vrea sa va întreb:pe concediul medical de sarcina si lauzie se pune doar ștampila medicului de familie? Înainte erau 2 parca . Si daca salariata s a căsătorit si si a schimbat numele ,de când se face act adițional pt schimbarea numelui -cu data de pe certificatul de căsătorie sau când primește buletinul ? Va Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Concediu de lauzie

#5 Mesaj de fagarasa176 »

saucag scrie: Înainte erau 2 parca .
Si acuma sunt doua, a emitentului si a medicului de familie pentru luare in evidenta
saucag scrie: Si daca salariata s a căsătorit si si a schimbat numele ,de când se face act adițional pt schimbarea numelui -cu data de pe certificatul de căsătorie sau când primește buletinul ? Va Multumesc
Cu o zi inainte de schimbarea numelui :lol:
Ce fac dacă într-o firmă cu 500 de salariați o salariată se decide să se căsătorească civil și nu anunță și îmi aduce actul de identitate nou la o lună după ce-l obține? Pentru că eu trebuie să schimb conform art.17 alin.3 și identitatea părților, iar legea nu spune că identitatea se stabilește pe baza CNP sau a numelui. Cu ce sunt eu de vină , angajator, că nu am știut că se căsătorește și-și schimbă numele?
sursa: http://www.sagasoftware.ro/?p=1858
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

saucag
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 19, 2017 6:16 pm

Re: Concediu de lauzie

#6 Mesaj de saucag »

Buna ziua, in legătura cu un concediu medical , o angajata s-a căsătorit pe 15 Iulie ,ea este însărcinată ,medicul de familie i-a emis concediul cu cod 08 in August si Septembrie pe numele vechi,este in regula? Eu nu i-am modificat încă numele .

Scrie răspuns