majorare salariul minim

Mesaj
Autor
ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

majorare salariul minim

#1 Mesaj de ciobanc »

cum anunt majorarea ;trebuie sa fac act aditional ?

costanc757
Mesaje: 566
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: majorare salariul minim

#2 Mesaj de costanc757 »

Da, act aditional si raportat in Revisal

pomparaus
Mesaje: 4181
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: majorare salariul minim

#3 Mesaj de pomparaus »

- Eu stiu ca se face Decizie atunci cand majorarea se impune prin Lege.
Act aditional se face in cursul anului cand majorez salariul unui salariat anume.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8250
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: majorare salariul minim

#4 Mesaj de herganiec »

Tot act aditional... e musai sa pui la dosarul de personal. Decizia o faci (daca vrei colectiva pt toti) dar act aditional e pt fiecare in parte.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: majorare salariul minim

#5 Mesaj de costachet982 »

si eu tot asa stiu, decizie cand este o reglementare impusa, act aditional doar cand sunt ambele parti de acord.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: majorare salariul minim

#6 Mesaj de tomac »

Eu știu că în codul muncii scrie clar că orice modificare a CIM se face prin act adițional.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: majorare salariul minim

#7 Mesaj de cernatv »

Aşa e, ştie toată lumea.
Dar când statul se interpune în relaţia contractuală dintre părţi stabilită prin CIM ar trebui să fie folosite alte reguli.
Niciun ONG axat pe protecţia mediului nu e ofensat de folosirea fără rost a X metri cubi de lemn pentru hârtia necesară întocmirii a aproximativ 1,4 milioane de acte adiţionale în două exemplare.
Probabil niciun angajat (contabilitate sau resurse umane) nu e plătit suplimentar pentru întocmirea acestora.
Grindeanu (sau oricare altul) se miră de ce scade baza impozabilă şi află cu stupoare cu e diminuată cu valarea hârtiei şi a tonerului folosit legal, dar fără rost.
Şi tot prin CM scrie că orice modificare a CIM presupune şi o minută de informare. Deci alte 2,8 milioane de hârti listate şi semnate de pomană.
Pentru ce?

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: majorare salariul minim

#8 Mesaj de prunam »

Eu nu fac "minuta de informare"; mi se pare risipa de timp, consum de hartie, iar in plus informatiile din "minuta" sunt toate in actul aditional ... am cautat prin codul muncii si pe la art. 17 (2) scrie ca "Obligaţia de informare a persoanei selectate în vederea angajării sau a salariatului se consideră îndeplinită de către angajator la momentul semnării contractului individual de muncă sau a actului adiţional, după caz." ... deci, salariatul este super-informat ! :D

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: majorare salariul minim

#9 Mesaj de cernatv »

Probabil că nimeni nu face. Dar există o prevedere de pomană despre aceata? Există.
Şi nici acte adiţionale nu ar trebui pentru majoarare de la salar minim al un alt cuantum al acestui minim.
Ce ai face dacă un salariat nu îl semnează? Poate omul consideră că nu merită mai mulţi bani pentru munca prestată.
Tu nu poţi să operezi în revisal şi să faci modificarea în statul de plată că nu ai acest act adiţional.
Ca să nu plăteşti amenzi îi majorezi salariul în baza HG (şi practic împotriva voinţei angajatului).
Şi aici bucla se închide, ori cu act adiţional, ori fără, tot se aplică salariul minim.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: majorare salariul minim

#10 Mesaj de balazse »

Pe actul aditional daca este trecut ca a luat la cunostinta (adica semneaza in doua locuri pe document) este total suficient si ajunge sa listam doar 1,4 milioane de documente. :wink:

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: majorare salariul minim

#11 Mesaj de cernatv »

Şi oricâte semnături ar fi, tot 2,8 milioane de exemplare trebuie listate, deoarece 1,4 milioane trebuie înmânate obligatoriu angajaţilor. Probabil că parlamentaurul nostru a presupus că aceştia nu au ce pune pe oala de ciorbă, smântână, etc.
Să facem acte adiţionale şi să-i punem să semneze de opt ori, nu de două. Odată că i s-a marit salariul de la minim la alt minim şi de şapte ori că a luat la cunoştinţă. Şi dacă se poate, pe un formular cu opt căsuţe tabelate, ca ăla pentru concedii medicale. Nu ai tabel, înseamnă că nu exişti.
Dar pentru ce? Pentru că există această prevedere legală cu actul adiţional şi trebuie aplicată şi de la minim la minim?
Pentru că nişte parlamentauri (dar nici măcăr nu sunt tauri, ci nişte boi amărâţi, din păcate) nu sunt în stare mai mult decât atât?

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: majorare salariul minim

#12 Mesaj de tobosv790 »

Adică nu au "ouă"? ( Bou=taur fără ouă).

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: majorare salariul minim

#13 Mesaj de cernatv »

Pe langa materia cenusie, bunul simt, gandirea logica......... cred ca nu le au nici pe alea. Cred ca asta este explicatia pentru ca stau, de obicei, in pozitia ghiocel si voteaza ca o turma.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: majorare salariul minim

#14 Mesaj de tobosv790 »

Asta cu " poziția ghiocel" e nouă pentru mine. E deosebită!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: majorare salariul minim

#15 Mesaj de balazse »

Incercati sa faceti lobby, poate reusiti niste modificari. :wink:

Scrie răspuns