stat de premiere

Mesaj
Autor
tudosec675
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 13, 2017 10:43 am

stat de premiere

#1 Mesaj de tudosec675 »

buna ziua,

am urmatoarea situatie: am 4 salariati care primesc cu totul accidental - independent de activitatea lor curenta si de tipul de remunerare - premii din fonduri europene pentru contributia adusa proiectului X. S-a intocmit stat de premiere pentru care s-a retinut si virat la BS doar impozit 16%. Cum inregistrez in saga acest stat astfel incat in D 112 sumele retinute cu titlu de impozit sa fie alocate CNP-urilor salariatilor norocosi?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat de premiere

#2 Mesaj de tomac »

Eu zic că se cumulează cu salariul. Nu se impozitează separat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosec675
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 13, 2017 10:43 am

Re: stat de premiere

#3 Mesaj de tudosec675 »

Pai da, dar sunt pe art 114 CF. Daca le-as cumula cu salariul ar trebui sa retin toate contributiile. Resursele umane insista ca trebuie retinut doar 16%

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat de premiere

#4 Mesaj de tomac »

Pe ce vă bazați?
Există o soluție la asta, să operați ca o convenție civilă, pe furnizori cu tip contract civil.
Dar totuși, pe ce vă bazați când încadrați pe art.114?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosec675
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 13, 2017 10:43 am

Re: stat de premiere

#5 Mesaj de tudosec675 »

Situatia este urmatoarea.
Institutia bugetara (muzeu) desfasoara un proiect cinema cu finantare proprie. La sfarsitul anului bugetar, dupa evaluarea performantelor Europe Cinemas - care vrea sa stimuleze manifestarile inclusiv cele viitoare in sensul asta - aloca o suma de bani pe care muzeul trebuie sa-i foloseasca pentru a premia cateva persoane care s-au remarcat. Utilizarea banilor este strict determinata - e o hartie in sensul asta de la forul international. Trebuie sa-i dau lui Alba ca Zapada - dar nu e venit asimilat salariului pentru ca Alba ca zapada nu primeste salariu pentru activitati de cinema - ea e sa zicem femeie de servici. Sau mai rau nu e deloc salariata si are doar venit asimilat salariului pentru o alta activitate dependenta a muzeului.
Dir economic a facut incadrarea pe art 114 lit g. S-a decis in CA ca Alba ca Zapada se premiaza si se face impozitarea cf art 114, 16% s-a retinut, alba ca zapada probabil ca a cheltuit premiul - eu trebuie doar sa declar corect si sa mi se valideze 112

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat de premiere

#6 Mesaj de tomac »

Am înțeles. Rezolvarea o aveți: în fișiere - furnizori adăugați numele persoanei, la cod fiscal introduceți CNP, în pagina Detalii selectați venituri din contracte civile și salvați. La data plății sumei, în intrări, adăugați o intrare pe numele respectiv, iar în detalii puneți la TVA 0, la cantitate 1 la total suma brută și salvați apoi validați. Restul de pl,ată va fi exact netul și se va contabiliza și impozitul. Va apărea și în D100.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosec675
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 13, 2017 10:43 am

Re: stat de premiere

#7 Mesaj de tudosec675 »

multumesc de ajutor.
A aparut in D 100. E ok asa?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat de premiere

#8 Mesaj de tomac »

Da, pentru că acestea nu se mai declară nominal în D112. Se vor declara anul viitor prin D205. Din grabă am scris D112 în loc de D100 în mesajul precedent.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosec675
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 13, 2017 10:43 am

Re: stat de premiere

#9 Mesaj de tudosec675 »

multumesc inca o data

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: stat de premiere

#10 Mesaj de todaz »

Scriu aici ca se aseamana subiectul.
La noi (club sportiv) s-au incheiat contracte civile pt sportivi care participa la competitii si primesc o indemnizatie lunara. Pana acum se operau in state de plata si de acolo se lista statul. Primiminapoi suma pt indemnizatii de la Stat din Fonduri nerambursabile.
Eu trebuie sa inregistrez la Intrari in luna in care este concursul si facturez la stat la inceputul lunii viitoare. Si atunci inregistrez plata?

Nu mai pot lista stat de plata. Daca se efectueaza plata prin casa atunci intocmesc disp de plata sau trebuie sa fac un stat de plata?

Si impozitul retinut de 16% tot la Bugetul de stat se plateste, unde se plateste impozitul pe venit?

Scrie răspuns