CAS unitate SRL-D

Mesaj
Autor
suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

CAS unitate SRL-D

#1 Mesaj de suciua95226 »

Buna ziua,
am o firma cu urmatoarea situatie: infiintata in mai 2015, SRL-D, 4 angajati (covrigarie). Pana in prezent evidenta salariilor, D112, a fost intocmita si depusa fara a aplica scutirea la CAS unitate pt SRL-D pt. pana la 4 angajati cf legii. Firma a acumulat la Finante multe datorii si nemaiputând sa le achite, a vandut afacerea. Nou proprietar doreste sa se refaca declaratiile depuse cu sumele corecte.
Întrebarea mea este: ce sa fac referitor la anul 2015 pt care a fost depus deja bilantul? (pt 2016 inca nu este depus).
Mai pot sa depun rectificative acum si pt anul 2015?
Multumesc,

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CAS unitate SRL-D

#2 Mesaj de paturcai »

Depuneti rectificative pentru 2015 asa cum considerati ca este corect.
Nu are nicio importanta ca ati depus bilant.
Sumele omise pe care le veti inregistra (fie in 2016 fie in 2017) le veti trece direct in 1174 folosindu-va de contul 4311.01
Veniturile (pentru ca prin scutire veti beneficia de venituri) le veti inregistra:
4311.01 = 1174 (folosim contul 1174 in locul contului 7588)
COntul 1174 se inchide intotdeauna la sfarsitul anului in care a fost creat/contabilizat (in cazul in care veti face inregistrari in 2016, atunci veti inchide 1174 = 1171 la 31.12.2016)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: CAS unitate SRL-D

#3 Mesaj de suciua95226 »

Va multumesc.

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: CAS unitate SRL-D

#4 Mesaj de suciua95226 »

Buna ziua,
legat de întrebarea mea de mai sus, cu întocmirea declaratiilor rectificative la 112 pt anul 2015 si 2016 (bilanturile fiind deja depuse). Stiu ca declaratia 112 nu se mai poate depune la ghiseu. Oare daca depun declaratiile rectificative 112 pe internet, cu semnatura electronica este corect? (nu as vrea sa ia clientul amenda din cauza mea). Sau ar fi mai bine sa le depun pe toate la ghiseu?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CAS unitate SRL-D

#5 Mesaj de paturcai »

Este corect sa depuneti D112 rectificative ORI DE CATE ORI considerati ca s-au strecurat erori.
Clientul va plati doar majorari si penalizari si nicidecum amenda.
Modalitatea de rectificare este prevazuta de pct. 2.1 si urmatoarele din instructiunile cuprinse in anexa nr. 7 la OMFP/OMMFPS/OMS 1045/2084/793/2012 astfel cum a fost modificat de OMFP/MMFPSPV/MS 1977/2757/1580/2013.
Declaratia rectificativa se utilizeaza pentru:
- corectarea impozitului pe venit, precum si a contributiilor sociale datorate de angajatori si entitati asimilate angajatorilor si retinute de catre acestia de la asigurati;
- modificarea unor elemente de identificare a asiguratului;
- modificarea unor date pe baza carora se determina stagiile de cotizare si punctajul asiguratului in sistemul public de pensii, pentru situatia cand a fost omisa inscrierea unui/unor asigurat/asigurati sau in cazul in care asiguratul/asiguratii a/au fost inregistrat/inregistrati fara temei si este necesara anularea respectivei inregistrari;
- corectarea altor informatii prevazute de formular.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: CAS unitate SRL-D

#6 Mesaj de suciua95226 »

OK, va multumesc mult.

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: CAS unitate SRL-D

#7 Mesaj de suciua95226 »

Buna ziua,
tot legat de mesajul meu initial. Acum 2 saptamani am trimit on line declaratiile rectificative la ANAF, declaratii care ar fi trebuit sa modifice debitele pe care le are clientul la Finante.
Am mers aproape zilnic la ghiseu si raspunsul este acelasi: sa mai asteptam pentru ca nu s-a actualizat nimic. Intre timp intru zilnic pe dosarul fiscal, pagina neactualizata din data de 6 martie.
Clientul a inceput procedura de cesiune parti sociale catre alta persoana si la finalizarea procedurii nu trebuie sa aiba datorii la Finante.
Oare ce sa fac?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CAS unitate SRL-D

#8 Mesaj de paturcai »

Cereti prin email o fisa de evidenta.
In fisa sunt prinse si declaratiile dvs.
Pe dosar fiscal este o panarama, o mizerie care nu are nicio legatura cu fisa de evidenta pe platitor.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: CAS unitate SRL-D

#9 Mesaj de suciua95226 »

Si cum sa cer fisa de platitor? sa trimit un mail cu solicitarea?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CAS unitate SRL-D

#10 Mesaj de paturcai »

Faceti o adresa de genul acesta:

101 Dalmatieni srl
Sos. Malu cu Flori nr. 10
CIF/CUI: 304555555
R.C. J22/589/2010
Nr. 170301/31.03.2017

Catre,
ANAF Sector/Judet......

Prin prezenta va solicitam - ca in masura timpului disponibil - sa ne eliberati o fisa de evidenta pe platitor avand urmatoarele date de identificare:
Denumire entitate: GIGI srl
CIF/CUI: 304555555
Solicitam ca fisa de evidenta sa fie expediat pe urmatoarea adresa de email:

[email protected]

Cu multumiri,

ADMINISTRATOR/ASOCIAT,
POPESCU Vasile

Aceasta solicitare se scaneaza (dupa ce este semnata), la fel si o delegatie plus copie dupa cartea de identitate a delegatului.

Faceti un email, la subiect treceti: Solicitare fisa evidenta platitor CUI/CIF 304555555

In corpul emailului mai scrieti o data ce scrieti in adresa (pe care ati scant-o):
Prin prezenta va solicitam - ca in masura timpului disponibil - sa ne eliberati o fisa de evidenta pe platitor avand urmatoarele date de identificare:
Denumire entitate: GIGI srl
CIF/CUI: 304555555
Solicitam ca fisa de evidenta sa fie expediat pe urmatoarea adresa de email:

[email protected]

Cu multumiri,

ADMINISTRATOR/ASOCIAT,
POPESCU Vasile


La acest email atasati:
- adresa prin care solicitati eliberarea unei fise (scanata)
- delegatia (scanata)
- copie act identitate solicitant (scanata)

Nota:
Identificati adresa de email la care doriti sa trimiteti solicitarea (pentru Bucuresti sunt publicate adresele fiecarui inspector la fiecare sector; pentru restul tarii dati un telefon si veti afla adresa de email unde se trimite aceasta solicitare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: CAS unitate SRL-D

#11 Mesaj de fagarasa176 »

paturcai scrie:- ca in masura timpului disponibil -
Serios? :shock:
Da un şut "in the ass" nu?
On topic

Catre:
A.J.F.P. ...................


Cerere,


Subsemnatul .............. in calitate de administrator al societatii comerciale .........., cui ........, cu sediul in Jud. ..............., Loc. .........., Str............., va rog sa imi transmiteti fisa pe platitor pentru .............la adresa de e-mail .................

Administrator
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: CAS unitate SRL-D

#12 Mesaj de suciua95226 »

multumesc pentru raspunsul foarte complex si pentru timpul acordat mie.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CAS unitate SRL-D

#13 Mesaj de paturcai »

FagarasA mai incerc si eu sa-i induplec, sa stie ca stim cat de ocupati sunt si cate ne dorim ca ei sa fie sanatosi ca pe noi poate sa ne ia dracu'.
Nici asa - in multe cazuri nu primesc fisa. Suntem multi, dar si ei sunt uituci.

Incredibil pentru eliberarea fisei exista si o baza legala:
In vederea reducerii contactului direct dintre contribuabili si functionarii publici din cadrul organului fiscal si simplificarii accesului la o informatie rapida si exacta, informatiile cuprinse in evidenta creantelor fiscale, care fac parte din dosarul fiscal al contribuabilului, se publica pe pagina de internet a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, asigurandu-se astfel transparenta datelor cuprinse in fisa pe platitori conform Procedurii aprobata prin OANAF 230/2013 - Procedura de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal.
Conform art. 153 din Codul de procedura fiscala aprobat prin legea 207/2015, in scopul exercitarii activitatii de colectare a creantelor fiscale, organul fiscal organizeaza, pentru fiecare contribuabil/platitor, evidenta creantelor fiscale si modul de stingere a acestora. Evidenta se organizeaza pe baza titlurilor de creanta fiscala si a actelor referitoare la stingerea creantelor fiscale.
Contribuabilul/Platitorul are acces la informatiile din evidenta creantelor fiscale, la cererea acestuia, adresata organului fiscal competent.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: CAS unitate SRL-D

#14 Mesaj de fagarasa176 »

paturcai scrie: sa stie ca stim cat de ocupati sunt [/u]
Aşa..aşa...peri'ei puţin mama lor de puşlamale puturoase
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

demirsal509
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 18, 2013 9:16 am

Re: CAS unitate SRL-D

#15 Mesaj de demirsal509 »

Buna ziua!
Va rog sa ma luminati si pe mine : SRL-D cu 3 salariati începând cu aprilie apare CM sarcina si lauzie, la calcul automat stat de plata : SRL-D nu mai primeste scutirea de CAS ptr. viitoarea mamica. Este corect? 173 lei [ (3131*0.35)*0,158 ] este un efort financiar nedorit.
Multumesc anticipat pentru orice parere!

Scrie răspuns