Transmitere Revisal in cazul pensionarii

Mesaj
Autor
petrovicif
Mesaje: 26
Membru din: Mar Apr 19, 2016 2:05 pm

Transmitere Revisal in cazul pensionarii

#1 Mesaj de petrovicif »

Dragi colegi va rog sa ma ajutati cu o parere. Salariatul meu primeste decizia de pensionare cu data de 08.02.2017. Eu am primit azi 24.02 decizia de pensionare. Cum transmit Revisalul?? Care va fi data incetarii contractului de munca? Este posibila continuarea colaborarii cu acest salariat pe acelasi contract? avand in vedere ca pensionarea reprezinta incetarea de drept a contractului de munca. Multumesc anticipat pt parerile voastre.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Transmitere Revisal in cazul pensionarii

#2 Mesaj de cernatv »

In conditiile in care vorbim de pensionare de drept, trebuia emisa decizia de incetare a CIM, operata si transmisa in revisal la data indepliniri cumulative a conditiilor de varsta+vechime.
Daca e pensionare anticipata sau pentru invalididate gr.III CIM-ul inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare.

Din ce ai scris tu nu rezulta clar unde se incadreaza proaspatul pensionar.
Faci un alt CIM, nu mergi pe acelasi contract.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transmitere Revisal in cazul pensionarii

#3 Mesaj de balazse »

Eu am o nedumerire pe aceasta tema.
Desfaci contractul pe data de 24.02.2017 cu data de 08.02.2017, deoarece trebuie sa respecti decizia de pensionare.
In acest caz, care ar fi data inceperii pentru noul contract? 25.02.2017 sau 09.02.2017.
Daca este sa fie 09.02.2017, nu pot fi amendat pentru netransmitere la timp a contractului?
Daca este sa fie 25.02.2017, omul a lucrat la negru pe perioada respectiva (ca urmare iar pot fi amendat)?
Din pacate nu am avut caz asemanator si nu stiu cum ar trebui procedat.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Transmitere Revisal in cazul pensionarii

#4 Mesaj de cernatv »

CIM încetează la data comunicării deciziei de pensionare, deci 24.
Dar şi aici e o problemă. Data comunicării către cine? Către angajat de către Casa de Pensii sau când o aduce acesta la societate? Dacă acesta sărbătoreşte pensionarea vreo trei luni şi, în euforia bahică, uită să aducă decizia? Nu ai de unde şti de existenţa acesteia.

Oricum ai încerca să o faci să iasă bine, iar trebuie să ajungi la concluzia că aşa cum reuşeşte Parlamentul să le facă pe aproape toate cu copitele.........

petrovicif
Mesaje: 26
Membru din: Mar Apr 19, 2016 2:05 pm

Re: Transmitere Revisal in cazul pensionarii

#5 Mesaj de petrovicif »

Multumesc pt pareri. Pensionarea este la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare. Eu am incetat contractul in data de 24 pt ca atunci am luat la cunostinta de pensionare.
Deocamdata nu fac alt contract pt ca angajatul meu la data de 24.02.2017 avea contractul suspendat pentru concediu fara salar. Mi-a facut cerere pana in data de 28.02.2017 de CFS.
Aveti dreptate ca sunt foarte multe inadvertente in legislatie si sincer noi incercam sa facem cum se poate mai bine in limitele impuse de aceasta legislatie ambigua.
Va doresc o saptamana reusita!!!

Scrie răspuns