Modificare norma

Mesaj
Autor
ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Modificare norma

#1 Mesaj de ignatd345 »

Buna,

Am salariati la care s-a modificat timpul de lucru de la 6 ore/zi la 4 ore/zi (sau de la 8 ore la 4 ore/zi) si la raportul salariatului trece pe toate randurile doar ultima norma. Fac eu ceva gresit sau este o eroare la printare?

Multumesc frumos.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Modificare norma

#2 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, am si eu aceasta problema, am sunat azi la Saga si mi s-a spus ca vers. 6.0.6.0 Revisal din Saga nu pastreaza istoricul salariatului, dar ca pot modifica manual istoricul salariatului. In aceste conditii nu pot trimite Revisal cu modificare de norma de la 01.03.2017 (mai sunt doar cateva zile pana expira termenul de trimitere a modificarilor cu data de 01.03.2017) pentru ca nu ar fi corect. In ``raport salariat`` la istoric salariat, adica CIM din urma, imi apare norma de lucru ``norma intreaga`` dar timp de lucru ``0`` , salariatul are norma intreaga si vreau sa modific de la 01.03.2017 la X ore pe luna, deci istoricul este gresit si asa s-ar transmite la ITM. La fel se intampla si la salariatul la care maresc norma de lucru, de la 2 ore pe zi la 6 ore pe zi, imi apare in istoric peste tot 6 ore pe zi. Cum trebuie procedat astfel incat sa fie corect Revisal la ITM? Multumesc

ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Re: Modificare norma

#3 Mesaj de ignatd345 »

Eu am incercat sa modific manual, dar in raportul salariatului tot eronat apare (cu numarul de ore pe care il are in acel moment pe toate liniile). Poate nu am facut eu ce trebuie...nu stiu... ideea este ca daca nu retine istoricul salariatilor, asta inseamna sa ma apuc eu sa ii iau la mana pe toti sa vad cui i-am modificat norma si cui nu? Ce fac cu cei care au plecat deja?
Multumesc.

P.S. Eu am depus asa cum face Saga... sper sa nu am probleme cu ITM din cauza asta...

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Modificare norma

#4 Mesaj de ciobanum »

Eu mai astept parerile colegilor de pe forum, nu trimit asa cum face Saga acum pentru ca nu vreau sa trimit gresit.

ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Re: Modificare norma

#5 Mesaj de ignatd345 »

Si eu astept, macar sa corectez. Din pacate a trebuit sa depun asa cum face Saga pentru ca am avut salariati noi si nu am putut amana prea mult depunerea; ce am depus pentru aia vechi...cine poate sti?

ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Re: Modificare norma

#6 Mesaj de ignatd345 »

Nu mai are nimeni probleme cu modificarea normei la depunere revisal?
Macar o solutie de moment....

Multumesc,

Dana Ignat

novace
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mai 18, 2006 12:00 am

Re: Modificare norma

#7 Mesaj de novace »

Si la mine e aceiasi problema

sucius69
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 17, 2011 10:34 am

Re: stat de plata cu program inegal

#8 Mesaj de sucius69 »

As vrea sa stiu daca in pontaj am salariati cu program inegal 11 sau 12 ore cu doua zile libere, iar totalul orelor nu sint cite ore lucratoare are luna, cum evidentiez si calculez in statul de plata?
Multumesc.

Scrie răspuns