Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul ?

Mesaj
Autor
analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul ?

#1 Mesaj de analiza »

Buna ziua,

va rog, daca stie cineva sa imi spuna si mie daca pot sa vad undeva in Saga cat anume este restul de plata al concediului medical si cat este restul de plata al salariului ? Problema mea apare in lunile in care sunt mai multi salariati cu concedii medicale de diverse tipuri si care au si zile lucrate. Plata salariului se face prin banca, pe fiecare om in parte, iar la contarea platilor trebuie sa trec separat 423 si separat 421. De exemplu din 1000 de lei (cat apare restul de plata in stat) plata in extrasul de cont, ar trebuie se impart in 428.17 lei pe 423 si 571.83 lei pe 421. Pot sa vad undeva sumele astea exact asa ? In fluturasi m-am uitat si nu se vede decat brut la CM, in Situatii, pe fiecare salariat, la fel.

Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#2 Mesaj de septimiuv »

Nu plătești toate salariile în același timp?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#3 Mesaj de nasteaf »

Si eu am aceeasi problema.Am mai multi salariati care au si concedii medicale in luna, au fost si prezenti, iar salariile se achita la unii in numerar prin casa, iar la altii din banca in conturile personale.
Oricum programul Saga face calculele, ca doar genereaza nota contabila si ar fi corect macar sa putem accesa si noi pe fiecare salariat cum a facut calculul ca sa operam corect plata.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Nu inteleg de ce vreti asa ceva si de ce va complicati aiurea
Ii dai salariul prin casa faci 421=5311
Ii dai salariul prin banca faci 421=5121
@analiza la sf lunii faceti manual NC:
581=423 - xxx lei (sold 423)
581=421 +xxx lei (sold 423)
La data platii drepturilor salariale dupa operarea platilor soldul lui 421 si 423 trebuie sa fie zero
Credeti ca sunteti singurele persoane care au CM si au problema asta?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#5 Mesaj de tomac »

Eu nu înțeleg de ce ați înregistra plata fiecărui salariat în parte. Când e mai simplu să înregistrezi tot statul de salarii. Doar dacă nu li s-ar achita simultan sau integral salariile ar fi o explicație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#6 Mesaj de nasteaf »

Nu inregistrez plata fiecarui salariat in parte, dar fiindca salariile se achita la unii in numerar prin casa, iar la altii din banca in conturile personale, inregistrarea o fac pe baza borderoului de plati prin casa si banca.Unii salariati au in aceeasi luna si concedii boala si au fost prezenti si ca atare in aceste conditii, nu am de unde sa iau cum a calculat SAGA restul de plata prin 421 sau 423 pt.fiecare salariat caruia i-am achitat salariul prin casa sau prin banca.Sigur ca totalul lunii pe fiecare cont il am.

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#7 Mesaj de cerbui »

Fagarasa a fost destul de explicita,sa ne simplificam munca .

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#8 Mesaj de fagarasa176 »

cerbui scrie: explicita,
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#9 Mesaj de analiza »

Uff, sunt lucruri care nu depind de mine. In general inregistrez salariile ca total sume platite la clientii care fac plata statului cu numerar sau prin banca cu borderou. Insa administratorul unei firme achita salariile prin banca, facand virament fiecarui salariat in parte. Eu nu vreau sa ma complic, ci dimpotriva asta vreau si eu sa-mi simplific munca. El face platile asa cum spuneam, ca sa nu mai zic ca in unele luni, nu asteapta statul si face plati la nivelul lunii anterioare, etc, motiv pentru care uneori rezulta si diferente la final de luna, pe care ulterior vrea sa le regleze prin plata ( bineinteles ca tot eu trebuie sa-i spun care sunt diferentele ca nu le calculeaza singur). Deci eu cand operez extrase nu pot sa trec 35 de plati de salarii ca o singura plata, ci operez separat fiecare virament ( cred ca daca le-as face gramada, n-as mai sti ever ce-i acolo in conditiile expuse). De aceea mi-e greu sa depistez cat din ce a platit unui angajat este salariu si cat CM, mai ales atunci cand sunt mai multe concedii medicale in luna. Voiam doar sa stiu daca exista undeva in Saga, posibilitatea de a vedea detaliat cat din restul de plata este cm si cat salariu, pe fiecare angajat. Multumesc.

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#10 Mesaj de analiza »

@fagarasa176, ar fi bine daca ar fi asa simplu, adica daca ar da 0 la final de luna la 421 si 423, n-as avea nici o problema, insa raman mereu solduri, sume neplatite si trebuie sa stiu ce reprezinta si cui anume se cuvin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#11 Mesaj de balazse »

Cel mai bine le treci de pe 423 pe 421, iar salariile care nu se ridica le treci pe 426.

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Cat din net reprezinta concediul medical si cat salariul

#12 Mesaj de analiza »

Multumesc. Cred o sa le tin separat intr-un excel sa am sumele detaliat.

Scrie răspuns