munca in perioada Concediului de ingr Copil

Mesaj
Autor
borosm949
Mesaje: 72
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

munca in perioada Concediului de ingr Copil

#1 Mesaj de borosm949 »

Pot sa ma angajez in perioada in care sunt in concediu de crestere copil?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: munca in perioada Concediului de ingr Copil

#2 Mesaj de paturcai »

Regula este că beneficiarul indemnizației de creștere a copilului nu poate să mai realizeze și alte venituri în perioada CCC, aceasta ducând la suspendarea dreptului la indemnizație (suspendare care va interveni în ziua imediat următoare). Totuși, OUG nr. 111/2010 a prevăzut și câteva excepții de la această regulă:

– persoana primește diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu;

– cel îndreptățit primeşte indemnizaţii în calitate de consilier local sau judeţean, indiferent de nivelul acestora;

– beneficiarul realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, al căror nivel nu depăşeşte de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei, stabilit potrivit ordonanței.

În acest din urmă caz, părintele are voie să obţină venituri impozabile, fără să-i fie suspendată plata indemnizaţiei, dacă acestea nu depășesc 3.187,5 lei într-un an calendaristic (1.062,5 lei x 3). De la 1 februarie 2017 însă, odată cu creșterea salariului minim brut și a indemnizației de creștere, această valoare minimă va ajunge la 3.697,5 lei (1.232,5 lei x 3). N.B.: Actul normativ nu face vorbire daca suma este bruta sau neta; in situatia in care nu se indica explicit se prezuma ca suma este bruta. Deci Atentie!

Ordonanța Guvernului mai stabilește că dreptul la indemnizație se suspendă începând cu ziua următoare celei în care părintele se regăsește într-unul dintre cazurile de suspendare. Spre exemplu, plata se suspendă în ziua următoare celei în care părintele este decăzut din drepturile părintești, celei în care beneficiarul a decedat, celei în care copilul este abandonat sau internat într-o instituție de ocrotire sau celei în care realizează venituri la care nu avea dreptul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: munca in perioada Concediului de ingr Copil

#3 Mesaj de grecus149 »

lg 126/2014 -poate lucra pana la val de 3000 lei/an ( de 6 ori indicele social de referinta)

Scrie răspuns