Lucrul in zi de sarbatoare legala

Mesaj
Autor
popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Lucrul in zi de sarbatoare legala

#1 Mesaj de popescum979 »

Buna ziua. Am nevoie de ajutorul dvs in urmatoarea problema:
Sa luam ca exemplu luna ianuarie 2017 - 20 zile lucratoare-160 ore . un salaraiat lucreaza in data de 24 (sarb legala) si solicita plata cu spor de 100%. Cum inregistrez in programul Saga C acest lucru?
Va multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#2 Mesaj de pinteae »

In ecranul "State salarii", in partea dreapta gasesti optiunea "Detalii". Prin acel ecran vei introduce, in campul "Ore suplimentare" cele 8 ore, pentru care vei completa sporul de 200%.
Eugen Pintea

popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#3 Mesaj de popescum979 »

In stat cum apare: 160 ore la ore lucrate, sau 168 din care 8 cu spor 200%?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#4 Mesaj de pinteae »

O sa apara separat orele suplimentare si sumele aferente.
Eugen Pintea

popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#5 Mesaj de popescum979 »

Ok. Multumesc mult . Am vazut.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#6 Mesaj de velicif »

Buna ziua,
Luna noiembrie are 21 zile - 168 ore. As vrea sa stiu variantele posibile pentru cei care vor lucra pe 30 noiembrie.
a) Vor avea in pontaj 176 ore. Pe stat apar automat 168 si mai adaug 8 ore x 200% (este corect sau sunt considerate si suplimentare si in sarbatoare legala si trebuie sa le dau 275%?)
b) Daca le dam liber pe 4 decembrie, in noiembrie apar pe pontaj 176. Cate platesc in noiembrie? 176 (168 plus inca 8 x100%) sau platesc doar 168? iar pe pontajul lunii decembrie il trec in recuperare pe 4.12, iar el lucreaza 17 zile si ii platesc 18.
c) Daca le dam liber pe 29.11 (sau in alta zi din luna noiembrie) rezulta o norma lunara de 168 de ore (dar 30 nov lucrat inclus). Atunci platim doar 100% pentru 30 noiembrie?
Multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#7 Mesaj de tomac »

variantele a și b sunt corecte. Varianta c nu este corectă.
Aș avea și o observație - nu oricine poate lucra în zile de sărbătoare legală așa că aveți grijă și la aceste aspecte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#8 Mesaj de velicif »

Multumesc pentru raspuns, insa nu sunt lamurita in totalitate.
Varianta a) optiunea platita: sunt si ore suplimentare sau nu? (normal luna are 168 ore, ce este in plus ar trebui sa fie considerate suplimentare) adica platesc 200% sau 275%?
Daca optam pentru varianta b) cu acordarea liberului, iar pe pontaj apar 176 in noiembrie(30 nov inclus), platim 176 si apoi acordam si un liber in urmatoarele 30 zile? Sper ca asa trebuie procedat.

Pana acum am procedat ca in varianta c) pe logica urmatoare: sa spunem luna iunie care are 20 zile lucratoare- 160 ore. Cel care a lucrat pe 1 iunie, a primit liber pe 2, lucrand astfel tot 160 ore, dar a fost si platit dublu pt acea zi, altfel daca primea doar liber si nu era si platit, cu ce se mai deosebea de colegul care a avut tot atatea ore, dar a fost liber pe 1 cu toata lumea.

Activitatea nu poate fi întreruptă datorită "caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii" - credeam ca aceasta expresie este destul de ambigua si se pot incadra multe domenii (in caz concret este vorba de un call-center si de un restaurant). Iar daca angajatorul face dovada compensarii legale, fapta nu este contraventie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#9 Mesaj de tomac »

a. Sunt suplimentare și se plătesc 200%
b. Și în acel caz sunt 8 ore suplimentare dar se plătesc 100% și se acordă liber la o dată ulterioară. Liber plătit bineînțeles.
Liber în avans poate fi ignorat de organele de control ale ITM pe motiv că legea cere ca liber să fie acordat ulterior și nu anterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#10 Mesaj de alexoaiac »

Conform Codului Muncii
Art. 142. [compensarea muncii în zilele de sarbatoare]
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Eu inteleg ca rezulta de aici urmatoarele posibilitati:
1) se acorda timp liber corespunzator si atat, fara alte sporuri de lucru in sarbatoare sau ore suplimentare
2) nu se acorda timp liber, caz in care se acorda spor 100%.

Nu inteleg de unde rezulta ca se acorda si spor 100% si zi libera?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lucrul in zi de sarbatoare legala

#11 Mesaj de tomac »

Nu înțelegeți bine.
primii 100% reprezintă plata orelor efectiv lucrate.
Sporul e pe lângă plata acelor ore.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns