Fiscalitate conventii civile

Mesaj
Autor
calea
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 03, 2010 12:00 am

Fiscalitate conventii civile

#1 Mesaj de calea »

In cadrul unui ONG s-au incheiat conventii civile pentru prestari servicii cu data de 1 octombrie 2016. Persoanele cu care au fost incheiate aceste conventii au fost introduse in program la Salariati fiind ignorat mesajul care spunea ca trebuie trecuti prin ecranul Intrari. Declaratia 112 a fost depusa pentru lunile octombrie 2016 - februarie 2017.

1. Declaratia 205 mai trebuie depusa doar pentru anul 2016, din 2017 nemaifiind obligatorie?
2. Declaratia 112 este corecta daca a fost generata din ecranul "State salariati permanenti"?
3. Declaratia 100 inlocuieste declaratia 112?
4. Au fost platite la bugetul de stat, conform statul de plata, impozit si CASS pentru fiecare contract. CASS trebuie platit de ONG sau de persoanele fizice?
5. Mai sunt alte obligatii fiscale pentru cazul de fata?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Fiscalitate conventii civile

#2 Mesaj de tomac »

1. Nu. D205 s-a depus și se va depune în continuare, doar că începând cu D205 depusă în 2017 pentru 2016, nu se mai completează în ea acele informații legate de persoanele și veniturile acestora care trebuie declarate prin D112. Veniturile din convenții civile nu au ce căuta în D112.
2. Este corectă în măsura în care e completată conform legii și validată de ANAF fără erori
3. Nu, nicidecum. Doar că în D112 nu se mai declară "alte venituri". Impozitul pentru acestea se declară prin D100.
4. Adică?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

calea
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 03, 2010 12:00 am

Re: Fiscalitate conventii civile

#3 Mesaj de calea »

tomac scrie:1. Nu. D205 s-a depus și se va depune în continuare, doar că începând cu D205 depusă în 2017 pentru 2016, nu se mai completează în ea acele informații legate de persoanele și veniturile acestora care trebuie declarate prin D112. Veniturile din convenții civile nu au ce căuta în D112.
2. Este corectă în măsura în care e completată conform legii și validată de ANAF fără erori
3. Nu, nicidecum. Doar că în D112 nu se mai declară "alte venituri". Impozitul pentru acestea se declară prin D100.
4. Adică?
2. D112 a fost depusa pentru acele conventii civile. Deci nu trebuia depusa. Corect?
3. Deci si ONG-ul depune declaratia 100? Nu desfasoara activitati economice.
4. Din acest topic http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=34006 am inteles ca ONG-ul trebuie sa plateasca doar impozit pe profit, CASS nefiind retinut la sursa. Deci nu trebuia platit CASS la buget de catre ONG.

Scrie răspuns