concediu de odihna neefectuat

Mesaj
Autor
andreic453
Mesaje: 7
Membru din: Mar Dec 13, 2011 9:48 am

concediu de odihna neefectuat

#1 Mesaj de andreic453 »

am avut control de la ITM si la un salariat care a plecat in ianuarie nu i-a fost acordate 2 zile de concediu , calculul l-am facut, dar cum pot sa le declar in D112 daca modific manual creantele primesc eroare , va rog o sugestie

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: concediu de odihna neefectuat

#2 Mesaj de paturcai »

Refaceti statele de plata pentru acea perioada; apoi generati din nou D112, bifati RECTIFICATIVA si depuneti-o!
Nu v-a mai da erori.
Niciodata NICIODATA sa nu modificati manual ceea ce SAGA genereaza automat. Este regula!
Daca stiti ca SAGA genereaza automat niste note contabile NICIODATA nu interveniti asupra acestora manual. Devalidati, modificati in inregistrarile pe care le faceti, revalidati si mergeti mai departe.
Ultima oară modificat Mar Apr 18, 2017 12:23 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

andreic453
Mesaje: 7
Membru din: Mar Dec 13, 2011 9:48 am

Re: concediu de odihna neefectuat

#3 Mesaj de andreic453 »

multumesc mult

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu de odihna neefectuat

#4 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Am o persoana care timp de 1 an de zile a avut concediu medical cu 75%. Acum se pensioneaza de boala. Plata concediului de odihna cum sa il calculez? De pe lunile când a fost in CM sau de dinainte sa fi intrat in CM?

Va multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu de odihna neefectuat

#5 Mesaj de tomac »

Pe ultimele 3 luni, chiar dacă a fost în CM. În SAGA completați la ore CO orele corespunzătoare și vă va calcula indemnizația cuvenită. Apoi puteți pune zero la ore CO și suma calculată ca indemnizație să o operați la alte venituri în panoul de detalii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivane20
Mesaje: 42
Membru din: Lun Ian 30, 2017 12:11 pm

Re: concediu de odihna neefectuat

#6 Mesaj de ivane20 »

Buna ziua, am avut un angajat pana la data de 03.07.2017, la calculul salariului aferent lunii iunie nu i-am calculat CO neefectuat, acum am avut control de la ITM si am primit masura de calcul si plata al CO neefectuat .....eu la luna iunie nu mai pot sa refac statul de plata deoarece am depus bilantul, cum tb sa fac? ...Am simulat pe statul de plata din iulie dar imi da eroare ca nu are ore prezente pe luna iulie....

ichimp17
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:00 am

Re: concediu de odihna neefectuat

#7 Mesaj de ichimp17 »

Buna ziua,
Am un salariat care in mai 2017 a cerut 10 zile CO. Dupa 4 zile a fost rechemat si a fost pontat restul de 6 zile si platit.
Trebuia sa-i retin suma aferenta celor 6 zile neefectuate in statul lunii ?
Ultima oară modificat Vin Aug 25, 2017 2:21 pm de către ichimp17, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu de odihna neefectuat

#8 Mesaj de balazse »

Eu am niste nelamuriri:
- de ce ai trecut indemnizatia de concediu la "alte venituri"?
- de ce sa pontezi ca si concediu fara salar, cand acea persoana a fost la serviciu?

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: concediu de odihna neefectuat

#9 Mesaj de dragosm683 »

Buna ziua,
am o angajata care revine din crestere copi(2 ani), iar eu trebuie sa-i acord concediul de odihna pentru cele 120 de zile de prenatal, care i se cuvin, la ce venit le calculez ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu de odihna neefectuat

#10 Mesaj de balazse »

Conform datelor din Codul Muncii art.150.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizația de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: concediu de odihna neefectuat

#11 Mesaj de velicif »

Buna seara,
In urma unui control am primit ca masura sa facem dovada compensarii in bani a concediului de odihna pe 2016 si ianuarie 2017. Cum putem face acest lucru fara sa modificam statele de plata? M-am gandit sa introduc salariatii pe statul lunii septembrie (angajati si inchisi in aceeasi zi) cu zero ore lucrate pe stat si sa trec sumele la alte venituri; cum este mai bine sa scap de erorile din D112: sa modific manual pdf-ul si sa trec 1 ora lucrata, sau sa debifez somajul la angajat? Debifand somajul ma tem ca mai apoi sa nu apara probleme ca nu s-au platit taxele pentru somaj. Pe de alta parte am inteles ca nu prea se recomanda modificarea manuala a pdf-ului...
Va multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: concediu de odihna neefectuat

#12 Mesaj de pinteae »

Daca salariatului ia incetat CIM in luna ianuarie 2017, trebuie sa-i adaugi compensarea orelor de CO neefectuate in statul lunii ianuarie, din mai multe motive.
1. Nu ai cum sa-l cuprinzi in statul lunii curente din moment ce nu are CIM;
2. La o confruntare intre informatiile declarate prin D112 si REVISAL, vor aparea diferente;
3. Apar diferente si in ceea ce priveste nivelul deducerii la calculul impozitului pe veniturile din salarii, daca venitul salarial se situeaza sub 3000 lei;
4. Se modifica nivelul contributiilor, ceea ce conduce la un calcul de accesorii.
Mai sunt si altele, dar cred ca sunt suficiente motivele enuntate, ca sa te convinga de faptul ca trebuie sa-i recalculezi drepturile salariale la luna ianuarie 2017.
Spor!
Eugen Pintea

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: concediu de odihna neefectuat

#13 Mesaj de velicif »

Va multumesc pentru raspuns. Sunt angajati care au plecat in martie 2016, in august sau chiar in octombrie 2016, asta ar insemna sa dau peste cap bilantul. Fiind o masura ceruta de ITM, cred ca daca apar pe statul de plata si nu apar in Revisal, nu va fi o problema atat de grava. Pe stat as trece numarul contractului in baza caruia a lucrat si nu altul, iar ca sa fie "acoperite" contributiile as trece o suma putin mai mare. Ce alta metoda ar fi ok, in afara de rectificarea statelor de plata pe 2016?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu de odihna neefectuat

#14 Mesaj de balazse »

Ai putea sa creezi o firma noua (unde initial sa pastrezi aceeasi denumire) unde sa restaurezi o baza de date de la unitatea initiala, unde sa refaci statele de plata si declaratiile (dupa care poti sa redenumesti sau sa il stergi).
Dupa ce ai terminat munca in unitatea noua in unitatea initiala inregistrezi prin note contabile diferentele pe luna curenta si cam atat.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: concediu de odihna neefectuat

#15 Mesaj de velicif »

Multumesc mult pentru idee. M-am apucat sa refac statele insa am realizat ca angajatii care au de luat banii pe concediile de odihna, deja au semnat un stat de plata cu salariul aferent lunii respective, de ex. martie 2016. Daca il semneaza si pe acesta, practic va parea ca au luat de 2 ori salariul pe luna martie (o data in 2016 si o data acum), plus diferenta pt concediu. Ma gandesc sa trec la retineri ce au incasat deja in martie si sa le dau doar diferenta. Adica trec la Alte venituri banii pe concediu, vad cat trebuie sa incaseze in total, iar din total scad ce au incasat deja, suma pe care o trec la retineri, ca sa primeasca doar diferenta. Este corect asa sau trebuie sa dau statul la semnat asa cum este, cu suma pe luna intreaga fara nicio retinere (cu riscul sa se inteleaga ca au incasat de 2 ori salariul lunii martie).
Va multumesc inca o data

Scrie răspuns