Deducere personala

Mesaj
Autor
mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Deducere personala

#1 Mesaj de mereutad482 »

In cazul transferarii unor salariati de pe o firma pe alta in cursul lunii, la care dintre societati se acorda deducerea personala la calculul impozitului pe salarii in acea luna?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Deducere personala

#2 Mesaj de pinteae »

Transfer nu mai exista de ani buni.
Daca te referi la detasare, sau la angajare, care au loc in cursul lunii, deducerea se acorda doar de primul platitor de venit salarial.
Eugen Pintea

mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Deducere personala

#3 Mesaj de mereutad482 »

Altfel spus, unui salariat angajat pe data de 20 aprilie (fara sa aiba si alte venituri ), nu ii acord deducere personala la calculul impozitului pe salarii in luna aprilie pentru ca pentru aceasta luna a beneficiat de deducere la fostul loc de munca?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Deducere personala

#4 Mesaj de balazse »

Exact, deducerea se acorda la un singur angajator.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Deducere personala

#5 Mesaj de herganiec »

Deducerea personala se acorda numai de primul angajator, in limita veniturilor realizate in luna respectiva, pana la data lichidarii.
Daca reangajarea are loc in aceeasi luna cu lichidarea, la stabilirea bazei de calcul pentru determinarea impozitului lunar aferent veniturilor realizate in aceasta luna de la angajatorul urmator nu se va lua in calcul deducerea personala.
In cursul aceleiasi luni, o societate poate sa reangajeze un salariat dupa cateva zile de la incetarea activitatii acestuia in cadrul firmei. Daca salariatul reangajat in cursul lunii nu a lucrat la alt angajator in cursul lunii ci la acelasi angajator, acordarea deducerii personale revine societatii respective.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns