Scutire impozit programator IT

Mesaj
Autor
pascalm
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 12, 2017 11:19 am

Scutire impozit programator IT

#1 Mesaj de pascalm »

Buna ziua, am o nedumerire in privinta scutirii.
Societatea este infiintata in 2016 si nu a inregistrat nici un venit anul trecut.
Indeplinim toate conditiile pentru scutire, doar ca in momentul in care am intrebat la Finante, daca legea modificata se aplica, retroactiv, si firmelor infiintate in 2016, si daca angajatii pot beneficia de scutire, mi s-a spus sa depun adresa scrisa ca nu stiu sa-mi raspunda.
Chiar nu stiu cum sa interpretez

multumesc pentru ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Scutire impozit programator IT

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Si totusi ce legatura are veniturile obtinute de unitate si scutirea la impozit pe venit al programatorilor?

pascalm
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 12, 2017 11:19 am

Re: Scutire impozit programator IT

#3 Mesaj de pascalm »

Buna seara!
Conform noilor modificari, societatile nou infiintate pot aplica scutirea de impozit fara sa aiba obligatia realizarii de venituri din activitatea de creatie de programe pentru calculator in anul infiintarii si anul fiscal urmator.
Nedumerirea mea este daca pot considera firma infiintata in 2016 ca si firma nou infiintata, sau daca legea modificata se aplica firmelor infiintate din 2017, dupa aparitia legii.

multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Scutire impozit programator IT

#4 Mesaj de pinteae »

Eu stiu ca se aplica doar pentru cele infiintate dupa data de 01.02.2017, data intrarii in vigoare a modificarilor aduse de ordin. Nu produce efecte retroactiv.
Eugen Pintea

Scrie răspuns