Iesire din suspendare CIC

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Iesire din suspendare CIC

#1 Mesaj de stroer1948 »

Am o salariata care in 2015 a intrat in CIC si i s-a suspendat contractul. La vremea aceea avea salariul minim pe economie.
Copilul a implinit 2 ani pe 20.04.2017. Cum intre timp,salariul minim s-a marit,cum procedez acum?
Este corect daca modific salariul in ecranul salariati, iar la data consemnarii, sa trec 20.04.2017 ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Iesire din suspendare CIC

#2 Mesaj de paturcai »

Ati intuit corect: nu ati fi putut sa faceti nicio modificare asupra salariul intrucat contractul de munca era suspendat si nu producea efecte juridice (orice modificare).
Este corect ca toate modificarile sa le faceti in momentul reactivarii contractului individual de munca.

Legislatie:
Codul Muncii
art. 49 alin. (6) Codul muncii prevede ca in cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.
HG 500/2011 (privind REgistrul salariatilor)
Conform art. 4 alin (2) din HG 500/2011 Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003 (Codul muncii ), republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns