Adeverinta vechime

Mesaj
Autor
trufinm734
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 16, 2017 11:08 am

Adeverinta vechime

#1 Mesaj de trufinm734 »

Buna ziua!
Cum este posibil, sa generam adeverinta de vechime pentru salariatii incetati?
In momentul de fata se genereaza o astfel de adeverinta de vechime, insa nu corespunde noului format 2017.

S.C. ………………………………………………….
Str.......................................nr…………..loc………………..jud………………
Tel:.............................; Fax:…………………………….
CUI………………………………………..
Nr. de inregistrare………………. / data ……………………
ADEVERINTA
Prin prezenta se atesta faptul ca dl./dna………………………………………., domiciliat(a) in …………………..,str.
………… …………….., nr. ………., bl. ………., sc………., ap…………, sect…………, jud…………., posesor al BI/CI ……..,
seria…………., nr. …………….., CNP ………………………………., a fost angajatul (a) societatii …………………………………….,
CUI ………………………, cu sediul social in ………………….., in baza contractului individual de munca cu norma intreaga / cu
timp partial de ……………. .ore / zi, incheiat pe durata determinata / nedeterminata, inregistrat la Inspectoratul Teritorial de
Munca ……………… cu nr. ………../…………., in functia / meseria de …………………………………….. .
Pe durata executarii contractului individual de munca au intervenit urmatoarele mutatii ( incheierea, modificarea,
suspendarea si incetarea contractului individual de munca ):

Nr crt. Mutatia intervenita Anul/luna/ziua Meseria/Functia Salariul de baza, inclusiv sporurile care intra in calculul punctajuui mediu anual Nr si data actului pe baza caruia se face inscrierea si temeul egal


Incepind cu data de ………………………………….., contractul individual de munca al domnului (ei) a incetat la data
de …………………………… in baza prevederilor art. ……….., alin. ………, lit. ……… din Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii,
modificata si completata.
In perioada lucrata a avut …………. zile de absente nemotivate si ………… zile concediu fara plata.
In perioada de la …………….pana la …………….. a lucrat in grupa (I sau II de munca), pozitia nr. ……………… din
anexa la Ordinul nr. …………..din …………. al ministrului ……………….., in total ………… ani ………. luni ………… zile
(…………………………………………………).
Reprezentant legal, Intocmit



Va multumim!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Adeverinta vechime

#2 Mesaj de tomac »

Cum adică - noul format? Există vreun act legal aprobat ce stabilește modelul acestei adeverințe? Act aplicabil persoanelor juridice sau fizice de drept privat și nu vreunei instituții publice?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

trufinm734
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 16, 2017 11:08 am

Re: Adeverinta vechime

#3 Mesaj de trufinm734 »

Va intreb si pe dvs., deoarece peste tot vad acest model agreat in momentul de fata. Am eliberat adeverinte in formatul existent in program si mi s-a cerut completarea adeverintei in formatul expus.
Am vizualizat si HG 877/2016 si nu se expune un format standardizat

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Adeverinta vechime

#4 Mesaj de balazse »

Daca ti s-a solicitat un alt exemplu, atunci trebui sa solociti baza legala, altfel trebuia acceptat cel generat din program.

Scrie răspuns