pontaj

Mesaj
Autor
bursucanum
Mesaje: 16
Membru din: Vin Apr 12, 2013 11:35 am

pontaj

#1 Mesaj de bursucanum »

Buna ziua.Cum pontam in zilele cu conditii meteo nefavorabile munca pe santier?
Ce documente justificative intocmim?
Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pontaj

#2 Mesaj de pomparaus »

Adica vrei sa zici, ca daca ploua de exemplu, omul nu poate sa munceasca 1-2-3 ore.
Ce ai vrea sa il pui nemotivat?!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: pontaj

#3 Mesaj de herganiec »

Asta e problema firmei nu a salariatului.. sa ii dea de lucru.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: pontaj

#4 Mesaj de herganiec »

Conform art 164 din codul muncii se garanteaza la plata salariul de baza minim .
() Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara.
Aceste dispozitii se aplica si in cazul in care salariatul este prezent la lucru, in cadrul programului, dar nu poate sa isi desfasoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu exceptia grevei.
Potrivit acestui articol , salariatii se prezinta la unitate. De regula, in astfel de cazuri salariatii stau la serviciu 6 ore. Sunt la dispozitia angajatorului numai ca nu lucreaza pentru productie sau prestarile de serviciu care fac obiectul activitatii firmei
(2) Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare prevazute la alin. (1), salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.

sau somaj tehnic
Pe perioada somajului tehnic nu prestati activitate, sau cel putin asa ar trebui, dar vi se plateste o indemnizatie de 75% din salariul de baza, care este supusa impozitului si contributiilor obligatorii. Motiv pentru care ea va intra in calcul pentru pensie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bursucanum
Mesaje: 16
Membru din: Vin Apr 12, 2013 11:35 am

Re: pontaj

#5 Mesaj de bursucanum »

Multumesc pentru raspunsuri. Dar real pe santier cand ploua oamenii nu vin..
Ii pontez 8 ore chiar daca nu se lucreaza?
Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: pontaj

#6 Mesaj de herganiec »

daca sunt la lucru.. da. le gasiti altceva de facut.. cand aveti timp nefavorabil.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns