acordare prima salariat

Mesaj
Autor
burnescum81
Mesaje: 111
Membru din: Vin Apr 29, 2011 11:02 am

acordare prima salariat

#1 Mesaj de burnescum81 »

buna ziua,
ma confrunt cu o situatie putin deosebita
administratorul unei soc. doreste sa acorde o prima de 10000 lei unei salariate, prima care trecuta in statul de salarii automat va fi luata in calcul atit la contributiile angajat si angajator cit si la impozitul pe salarii .
daca prima este asa de mare plata cum se va face in numerar?
odata trecuta in statul de plata prima va fi luata in baza de calcul la concediul pre-post natal?
va rog cu tot respectul sa ma ajutati cu un raspuns la obiect ,daca se poate si o baza legala ,pentru a putea lamurii administratorul , care stie sigur ca nu se retine decit impozit de 16% pentru orice prima.
va multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: acordare prima salariat

#2 Mesaj de balazse »

Daca discutam de prima, atunci discutam de venit salarial, care se impoziteaza si pentru care se calculeaza contributii, precum va intra in baza de calcul pentru concedii medicale.
Daca administratorul stie asa de bine ca nu trebuie retinut nimic, atunci sa acorde el o baza legala pentru asa ceva (ca sunt tare curios care va fi acela). Faptul ca doreste sa ajute pe mamica sa obtina o indemnizatie mai mare nu inseamna ca nu trebuie sa plateasca contributii.

burnescum81
Mesaje: 111
Membru din: Vin Apr 29, 2011 11:02 am

Re: acordare prima salariat

#3 Mesaj de burnescum81 »

si atunci plata cum o fac in mai multe zile daca restul de plata din statul de plata este de 9118 lei?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: acordare prima salariat

#4 Mesaj de herganiec »

dati avans 4990 azi si apoi restul in alta zi. :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: acordare prima salariat

#5 Mesaj de zaineal »

Catre persoane fizice, limita e la 10.000 pe zi

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: acordare prima salariat

#6 Mesaj de balazse »

Din cate stiu salariile nu se incadreaza in plafonul de plati.
Citeste aici:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1327

Scrie răspuns