contracte part-time

Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#16 Mesaj de tobosv790 »

Si unde ați depus declaratia si adeverința? La ce instituție? De ce vă întreb? Pentru a evita surpriza neplăcută ca atunci când își ia rețeta compensată să nu-i fie respins cardul de sănătate. Mulțumesc frumos!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: contracte part-time

#17 Mesaj de zaineal »

eu nu le-am depus niciunde, decat la contractul meu de munca, ce-i drept nu a avut nevoie de medic imediat, dar cam 3-4 luni cand am mers impreuna la medicul de familie, aparea asigurat, am dat adeverinta pt coasigurat de la angajatorul meu si totul a fost ok.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#18 Mesaj de tobosv790 »

Mulțumesc frumos!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: contracte part-time

#19 Mesaj de costachet982 »

am inteles ca exista deja o ordonanta pe tema asta...stie cineva ?
si eu sunt afectat de aceste prevederi ...ca am numai contracte part time .... si nici nu stiu ce taxe sunt afectate !!
ce taxe sunt propuse ( inca) sa fie marite la nivel de cim complet

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: contracte part-time

#20 Mesaj de catalin.rusinaru »


tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#21 Mesaj de tobosv790 »

Este interesant 140(3)e. Din cate inteleg nu mai sunt obligat sa am cel putin un contract cu norma intreaga la un angajator. Trebuie sa am grija ca suma veniturilor obtinute prin toate contractele part-time sa fie cel putin egala cu un salariu minim pe economie. Este o mare imbunatatire. Eu unul m-as incadra asa.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: contracte part-time

#22 Mesaj de zaineal »

eu asta ma intreb, intr-o luna ... un angajat la 2 societati cu cate un part time, daca la una din societati are absente nemotivate ... cum stie celalalt angajator cat aplica cas si cass ?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#23 Mesaj de tobosv790 »

Cred ca la chestia asta nu s-a gandit niciunul dintre "emitentii" ordonantei. Verifica baietii de la ANAF din D112 si vin in urma si recalculeaza.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#24 Mesaj de tobosv790 »

Plus ca chestia asta nu va duce, dupa parerea mea, la cresterea punctajului de pensie. Asta, din cate stiu, se calculeaza la brutul realizat. Adica daca am 300 lei/luna degeaba imi plateste angajatorul la 1450 ca mie ca si angajat mi se calculeaza punctajul la aia 300. Sper totusi sa gresesc!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: contracte part-time

#25 Mesaj de zaineal »

dupa ce vor introduce taxele angajatorului in seama angajatului, probabil ca le vor calcula. dar acum cu ce sunt eu de vina ca angajator sa platesc dobanzi si penalitati cand vor veni ei sa recalculeze, daca angajatul meu nu mi-a spus ca la celalat part time acu 10 luni a chiulit si nu a mai realizat integral.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: contracte part-time

#26 Mesaj de costachet982 »

multe intrebari genereaza aberatia asta fiscala si culmea ca nu se iese in strada dupa atatea deviati ale acestei conduceri politice
1.am salariat cu 4 h cu decizie medicala , evident ca nu mai lucreaza si in alta parte ca nu are voie!!
2.am salariat cu 4 h student de unde stiu ei ca este student
3.am salariat ptr care nu am nevoie de el sa lucreze mai mult de 4 ore , sta la munca efectiv doar 4 ore sunt obligat , ca patron sa-l platesc ,taxele lui,cu 8 h!! (nu sunt eu patronul doar postez din ipostaza lor ca am primit o multime de intrebari)

credeti ca vor castiga mai multi bani, nu cred deja am un patron ce mi-a zis ca pana vineri sa inchid toate cim-urile ca efect la aceasta prevedere , si e doar inceputul,la altul o sa-l bag in somaj pe cel cu timp partial - avantaj stat ca plateste in loc sa incaseze

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#27 Mesaj de tobosv790 »

Eu m-am"repliat" deja. Am scos-o pe sotia mea din cele 2 part-time-uri pe care le avea si m-am trecut eu. Adunate nu dadeau o norma intreaga. Dar la mine nu e cazul. Pe ea o trec"coasigurat" la sanatate in D112 si persoana in intretinere la functia mea de baza dupa ce-i iau adeverinta de la fisc ca nu are venituri. Si cu asta albastra. Nu e bine?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#28 Mesaj de tobosv790 »

Eu nu cred ca masura asta va avea efectul scontat pentru buget. Ba dimpotriva! EI isi fac socoteala ca vor incasa bani in plus de la cele "500000" de persoane cu part-time. Pana la 1 august vor mai ramane de plata efectiv, majorat, sub 10% din cifra asta. Cei intarziati. Apoi vor disparea si acestia. Si se va cauta alta sursa. Si uita asa cu balbaiala asta (uite gospodaria,nu e gospodaria, uite solidaritatea , nu e solidaritatea, uite cas-ul nu e cas-ul, etc.) ne facem de "KK" in toata Europa.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#29 Mesaj de tobosv790 »

zaineal scrie:dupa ce vor introduce taxele angajatorului in seama angajatului, ....
A zis primul ministru ca atat timp cat ramane el in functie nu se va intampla asa ceva. Acum am citit. Asta pentru a intari cele spuse mai sus. Scuze de off-topic.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: contracte part-time

#30 Mesaj de ferenta »

Extras din ordonanță:
(3) Prevederile alin. (2) nu se aplică persoanelor prevăzute la art. 136 lit. c), pe perioada în care salariații acestora se află în una dintre următoarele situații:
...
e)realizează în cursul aceleiași luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două sau mai multe contracte individuale de muncă, iar baza lunară de calcul cumulată aferentă acestora este cel puțin egală cu salariul minim brut pe țară.
(4) În aplicarea prevederilor alin. (3), angajatorul solicită documente justificative persoanelor fizice aflate în situațiile prevăzute la alin. (3) lit. a), c) și d), iar în cazul situației prevăzute la alin. (3) lit. e), procedura de aplicare se stabilește prin ordin al ministrului finanțelor publice.“

Sper că nu vor cere prin acest ordin, pentru diminuarea birocrației, toate actele, în copie, din dosarul de personal de la ceilalți angajatori!Poate cobesc! :lol:
Ultima oară modificat Mie Iul 26, 2017 6:09 pm de către ferenta, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns