inregistrare tichete cadou

Mesaj
Autor
samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

inregistrare tichete cadou

#1 Mesaj de samoilac »

buna ziua,

va rog sa imi dati un sfat. cum inregistrez in saga tichete de masa in valoare de 300 roni.
tichetele au fost comandate pentru luna iunie 2017.statul de plata aferent lunii iunie se face in data de 23.07.2017.
multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8250
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare tichete cadou

#2 Mesaj de herganiec »

Se baga in brut doar pentru IMPOZITARE si atat.
Nu se calculeaza contributii la valoarea tichetelor de masa.

Baza legala Codul fiscal
ART. 142 - Venituri din salarii și venituri asimilate salariilor care nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale
Nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale următoarele:
r) tichetele de masă, voucherele de vacanță, tichetele cadou și tichetele de creșă, acordate potrivit legii;
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: inregistrare tichete cadou

#3 Mesaj de tobosv790 »

La "State salarii"pe la jumatatea paginii in dreapta exista butonul"Tichete". Apasa pe el si te dumiresti ce ai de facut.
Tichetele cadou se inregistreaza numai daca depasesc 150 lei/persoana indreptatita/eveniment (Craciun, Paste , 8 Martie, 1 iunie etc). Pana la aceata valoare este integral nedeductibil si NU se inregistreaza pe la state de plata ci pe la"articole contabile".

samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

Re: inregistrare tichete cadou

#4 Mesaj de samoilac »

multumesc
deci pot inregistra aceasta valoare a tichetelor de masa (300 roni) acum in statul de plata aferent lunii iunie 2017
statul de plata aferent lunii iunie se achita pe 23 iulie 2017.factura de tichete este sosita in 19.07.2017.

sunt nedumerita.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: inregistrare tichete cadou

#5 Mesaj de roncovf »

In mod normal, nu. Daca tii neaparat, inregistreaza intrarea tichetelor pe baza de aviz, prin 408. Dar la suma asta...

vriud
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 11, 2017 5:24 pm

Re: inregistrare voucher vacanta

#6 Mesaj de vriud »

buna ziua, firma acorda voucher de vacanta in suma de 1550 lei. unde il inregistrez in saga salarii? multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11915
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare tichete cadou

#7 Mesaj de septimiuv »

La tichete.

Scrie răspuns