concediu medical

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu medical

#31 Mesaj de balazse »

:P

simont
Mesaje: 8
Membru din: Joi Aug 03, 2017 2:06 pm

Re: concediu medical

#32 Mesaj de simont »

Dragi colegi, pt un concediu medical initial pe luna noiembrie 2017, in conditiile in care toata luna octombrie 2017 a fost in concediu medical, la determinarea bazei de calcul pt noiembrie, iau in calcul sumele pe octombrie suportate din fondul de salarii si ca nr de zile toate zilele lucratoare ale lunii octombrie , adica 22? Eu asa inteleg.
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical

#33 Mesaj de tomac »

Dacă pe noiembrie e CM în continuare, atunci rămân aceleași zile și aceiași bază de calcul similare celor din CM inițial din octombrie.
Dacă în noiembrie nu e în continuare ci un alt CM atunci da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: concediu medical

#34 Mesaj de saucan »

Buna seara, o angajată lucreaza la firma din luna martie,în august aduce concediu medical cu cod 08,la baza calcul saga a calculat corect din martie până în iulie insa angajata a avut in februarie 8 zile lucrate si 5 concediu medical la alta firma. Pt a calcula corect se introduc manual si zilele lucrate la firma respectiva pt a se stabili media zilnica si baza de calcul si se trece in fiecare luna valoarea care apare atunci cand se introduc si zilele lucrate în februarie (nu cea calculată de saga ) . E corect ?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu medical

#35 Mesaj de balazse »

Daca ai obtinut datele de la celalalt angajator atunci le completezi manual si se iau in calcul.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: concediu medical

#36 Mesaj de saucan »

Da ,am obținut datele de la celalalt angajator si le am introdus ,s-a calculat automat media zilnică si baza pe luna august doar ca in lunile octombrie și noiembrie am uitat ca trebuie sa tin cont de baza calculată în august si am completat certificatul medical cu baza calculată de saga (fara luna februarie). Acum trebuie depus rectificativ la 112 pe luna septembrie si apoi modificată cererea trimisă la asigurări,asa e ?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: concediu medical

#37 Mesaj de tobosv790 »

Cererea trimisa la Casa de Sanatate nu e aproape niciodata cum vor ei. Si daca tu iti bati capul sa calculezi la banut. Scutesti niste nervi inutili. Au o placere deosebita sa puna lumea pe drum. Fa ca ei. Mie mi s-a intamplat sa-mi zica , ca am mai mult de luat decat am calculat eu. Nu mai incerca sa intelegi de ce. Eu asa am facut. Am facut cum au vrut ei fara nicio rectificativa la 112. Diferenta in plus sau minus am bagat-o pe cheltuieli sau venituri (6588 sau 7588) si am tinut cont de ea la calculul impozitului pe profit. Daca esti micro nu ai nicio problema.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: concediu medical

#38 Mesaj de costachet982 »

am inteles eu bine ?!?!?
cei ce sunt la trimestru cu raportarea lui 112 daca in cadrul trimestrului imi apare un conced medical sau o inchidere de cim trebuie sa fac raportare de 112 ptr luna respectiva la termenul lunii si nu mai astept 25 ale lunii urm inchiderii trim!!

vai de it-stii de la saga ce de modif trebuie sa mai faca in prg...si repede...
si apoi noi...tot repede sa completam si sa raportam......offf.......ce noroc avem de asa conducatori..... de ani de zile

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: concediu medical

#39 Mesaj de fagarasa176 »

@costachet982 chiar daca esti la trimestru depunerea D112 se face in fiecare luna, doar plata se poate face trimestrial
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: concediu medical

#40 Mesaj de costachet982 »

te contrazic...daca nu am evenimente ca cele de mai sus raportarile se fac ptr cele 3 luni la trimestru si evident si plata ( 3 declaratii, cate una ptr fiecare luna dar la trimestru )

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: concediu medical

#41 Mesaj de cernatv »

Dar tot trei declarații depui.
Așa că e mai simplu să le depui lunar, chiar dacă nu ai cazurile expuse de tine.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: concediu medical

#42 Mesaj de fagarasa176 »

Tocmai din aceasta cauza este indicat sa depui lunar, chiar si platile e bine sa fie efectuate lunar
E mai usor de suportat de catre angajator plata fractionata decat plata unui "gogoloi" mare :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns