munca in acord individual

Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

munca in acord individual

#1 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua,.
societatea srl lucreaza prestari servicii unde fiecare muncitor ia salariul cat lucreaza in speta noastra el realizeaza doar 70-80% din salariul minim 1450.
La sfarsit de luna el ia net sa zic 500 lei ,si acum intrebarea:
viramentele catre stat a contributiilor se face tot in raport cu realizarile din luna(care sant mai mici decat la salariul minim de 1450)?
Multumesc

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: munca in acord individual

#2 Mesaj de zaineal »

cas si cass angajator aferente lunii august vor fi asupra bazei minime de 1450

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: munca in acord individual

#3 Mesaj de tudoraf841 »

eu ma refer pana la aceste modificari din august exemplu feb,martie,aprilie 2017 .
Deasemenea din august incolo cum virez contributiile salariatii fiind cu norma intreaga de 8 ore doar ca ei fiind in accord nu realizeaza venituri sa-si acopere restul de plata aferent salariului minim si in cazul acesta contributiile vor fi mai mici in raprt de procentul realizat ,asta este nedumerirea.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: munca in acord individual

#4 Mesaj de herganiec »

Se vor calcula la minim asa cum a precizat @zaineal. Nu va conta cat a realizat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: munca in acord individual

#5 Mesaj de zaineal »

va conta cat a realizat, nu va conta incadrarea. iar pana acum, daca erau absente nemotivate, se calculau contributiile la realizat, iar pt ca nu aveti sa-i dati de munca 80 de ore din 160, trebuie sa-l platiti la 160, la cat l-ati incadrat

Scrie răspuns