calcul cas,cass cumul timp lucru/2 contracte

Mesaj
Autor
neagug700
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 21, 2016 2:43 pm

calcul cas,cass cumul timp lucru/2 contracte

#1 Mesaj de neagug700 »

Cum se procedeaza in situatia in care am doua contracte cu timp partial /2 ore (functii diferite,cod cor)la acelasi angajator.Normal programul ar trebui sa calculeze difenta cas si cass la cumul de timp lucru,norma 4 ore/zi.Cum trebuie procedat???

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: calcul cas,cass cumul timp lucru/2 contracte

#2 Mesaj de herganiec »

faceti un singur contract care cuprinde ambele functii(servicii). altfel cred ca fiecare contract este calculat separat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

neagug700
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 21, 2016 2:43 pm

Re:intrebare cumul cim

#3 Mesaj de neagug700 »

Am inteles ca ar fi bn sa fac cumul de functii pe un singur ctr ,problema ar fi care lege o mai respectam si care nu tinand cont ca nu mai pot face modificari la cim retroactiv(sa ma incadrez in cele 20 zile),aceasta insemnand ca trebuie sa rezolv cu data de 01.08.2017???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul cas,cass cumul timp lucru/2 contracte

#4 Mesaj de tomac »

De ce ar trebui să facă asta?
Codul fiscal e clar. Mai citiți-l. Nu vorbește de angajatori ci de contracte (de unul sau mai multe contracte de muncă). Baza de calcul e stabilită pe contract nu pe angajator.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: calcul cas,cass cumul timp lucru/2 contracte

#5 Mesaj de tobosv790 »

Pai tocmai de aceea? Daca are 2 contracte cu cate 2 ore de munca atunci pentru fiecare contract se calculeaza CAS si CASS angajator ca pentru 1450 lei. 2 contracte X 1450 lei = 2900 lei baza de calcul.
Daca face un sigur contract cu 4 ore (2 functii x 2 ore/zi) atunci baza de calcul este 1 x 1450 lei = 1450 lei. deci plateste mai putin.
Sau poate nu am inteles eu si atunci imi cer scuze.
HerganieC are dreptate!
Referitor la termenul de transmitere in ReviSal cred ca este intotdeauna "astazi pentru incepere de maine"(cel putin), se poate si mai devreme. Pentru ce a trecut din august pana acum esti bun de plata la baza marita (2900 lei).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: calcul cas,cass cumul timp lucru/2 contracte

#6 Mesaj de balazse »

Cred ca ar trebui sa asteptam acel ordin la MF prin care se va explica procedura pentru cei cu mai multe contract cu baza sub 1.450.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: calcul cas,cass cumul timp lucru/2 contracte

#7 Mesaj de tobosv790 »

Dar până la urma, cum am zis pe alt topic: contează banii nu timpul. Dacă lucrez O ORĂ pe zi și am un salariu de 10000 lei atunci nu am nicio treabă cu ordonanța. Deci, ce înțelelegeți din asta?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: calcul cas,cass cumul timp lucru/2 contracte

#8 Mesaj de tobosv790 »

Nu e în regulă Ne-au amețit de cap. SeptimiuV are dreptate! Dar nu căldura e problema!

Scrie răspuns