Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

Mesaj
Autor
cunam
Mesaje: 50
Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:42 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#16 Mesaj de cunam »

alegi contract de administrare, debifezi somaj, fdgr, fdacc (astea ti le debifeaza singur programul in mom cand alegi ctr de admin), debifezi functia de baza, poti lasa cate ore vrei (eu am 8 ore la admin chiar daca nivelul salariului e sub cel minim pe economie), si nu iti calculeaza contributii la salariu minim pe economie. de fapt, la administratori nici nu iti apare sa bifezi baza contributii egala cu salariu.

zamfirc419
Mesaje: 97
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#17 Mesaj de zamfirc419 »

Buna ziua, am un salariat cu 2 ore pensionar( cu limita de varsta) cu salariu brut 400lei, am bifat la Salariati(Detalii) la Pensionar si la Baza contrib.egala cu salariul si cand validez D112 imi apare erori: creanta 05 CAS este mai mica decat suma calculata si creanta 13 CASS 569 diferita de 624.
Ce nu am facut bine?
Multumesc anticipat!

zamfirc419
Mesaje: 97
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#18 Mesaj de zamfirc419 »

Am rezolvat, multumesc domnului Cristi pentru explicatii. Va doresc multa sanatate tuturor.

petcue650
Mesaje: 78
Membru din: Mar Ian 17, 2012 11:42 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#19 Mesaj de petcue650 »

Buna ziua, si eu am aceasi problema . cum a-ti rezolvat ?

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#20 Mesaj de prunam »


costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#21 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
sunt atatea topicuri cu cas si cass ptr timp partial asa ca am ales la intamplare unde sa postez
e o curiozitate si e ptr viitor ( 2018)
referitor la prevederile ce ar urma sa modifice structura contributiilor
ma intreb...ce se intampla cu aceasta supra taxare ( la cas si cass ptr prg partiale)
daca la angajator o sa fie pe zero procentul ( dispar obligatiile angajatorului ptr timp partial sub minim pe ec.)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#22 Mesaj de tomac »

nu dispar. citiți articolul meu de pe blog- http://www.sagasoftware.ro/?p=1941 - se va achita la minim pe economie dacă nu are și alte surse
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

manuelav
Mesaje: 174
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#23 Mesaj de manuelav »

Se mai poate folosi contractul part-time dupa "revolutia fiscala"? Din calcule reiese ca, daca angajatul nu mai are contract in alta parte, nu-si mai acopera nici macar contributiile, avand salariul minim :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#24 Mesaj de tomac »

Se mai poate, de ce nu? Își acoperă dacă angajatorul își permite și îi acordă un venit suficient de mare pentru a-i și rămâne ceva. Altfel ar trebui, ca salariat, să fie absurd lucrând pentru nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#25 Mesaj de balazse »

Vin si eu cu o intrebare.
Ce se intampla daca contributiile (CAS si CASS) sunt mai mari decat salariul realizat?
Exemplu concrect la norma de 2 ore/zi:
Salar brut: 475 lei (1.900/8*2), contributii datorate: 665 lei (25% CAS si 10% CASS calculat la 1.900, adica 475+190).
In acest caz va avea un venit net in valoare de zero, iar angajatorul va suporta diferenta de 190, adica calculeaza dar nu ii retine de la salariat, ci angajatorul plateste de la el (in acest caz se va mari cu 190 costurile angajatorului)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#26 Mesaj de tomac »

Care om normal la cap ar munci pentru zero lei?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vulcug731
Mesaje: 32
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#27 Mesaj de vulcug731 »

Buna ziua,va rog,daca se poate,sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:am un angajat care pana la jumatatea lunii septembrie a fost angajat cu 1h pe zi(total 10h)cu salar de 200lei iar din 15.09.2017 a fost trecut cu norma intreaga la min.pe econ.(88h la 1450lei).Cum fac statul de plata?Programul nu-mi permite sa-l trec pe doua randuri si imi calculeaza toate cele 98 h la 1450.Ca sa-mi dea aproximativ bine(cu calculele facute pe hartie)ar trebui sa-l trec cu salar de 1320...ceea ce nu mi se pare corect...Orice idee este binevenita.Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#28 Mesaj de tomac »

Nu există altă soluție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#29 Mesaj de balazse »

tomac scrie:Care om normal la cap ar munci pentru zero lei?
Pe mine ma intereseaza daca se poat sau nu, si cum se procedeaza.

vulcug731
Mesaje: 32
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#30 Mesaj de vulcug731 »

Buna ziua,in primul rand multumesc ptr raspuns dar mai am o prob.cu d112:desi saga imi calculeaza bine cas-ul datorat de angajator,in dec.imi apare o eroare cum ca ar trebui sa fie suma mai mica.Am gasit explicatii aici:http://www.sagasoftware.ro/?p=1876#more-1876 dar parerea mea este ca angajatul in cauza nu se incadreaza la exceptii neavand alte cim-uri la alte unitati si deci,chiar daca jumatate de luna a fost incadrat cu salariu de 200/luna cas datorat de unitate se calculeaza la 1450-min.pe econ.Va rog sa-mi spuneti daca gresesc undeva si cum pot remedia problema deoarece nu pot valida dec.112.Multumesc.

Scrie răspuns