Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

Mesaj
Autor
tanasescun
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 03, 2015 4:39 pm

Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#1 Mesaj de tanasescun »

Buna ziua! Pentru salariatii cu timp partial si cu venitul brut mai mic de 1450 lei nu am bifat la Detalii-optiunea Baza contributie egala cu salariul. Cu toate acestea in momentul in care creez statul de salarii calculul pentru CAS si CASS este facut tot la venitul realizat. De asemenea inainte am actualizat versiunea SAGA. Mai sunt si alte lucruri pe care ar trebui sa le fac astfel incat sa fie calculele corecte in statul de salarii? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#2 Mesaj de balazse »

Daca ai pus bifa la "Baza contributie egala cu salariul" atunci totusi la ce ai dorii sa iti calculeze daca nu la salar realizat?
Doar din curiozitate, deja te-ai apucat sa faci statul pe luna august?

tinteam582
Mesaje: 30
Membru din: Mie Dec 04, 2013 9:28 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#3 Mesaj de tinteam582 »

Anaf a publicat noua versiune pt 112 pe 28.08.2017. Putem avea si noi actualizarea pe 01.09.2017 ?

tanasescun
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 03, 2015 4:39 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#4 Mesaj de tanasescun »

Mentionam in mesajul meu ca NU am bifat aceasta optiune.

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#5 Mesaj de catalin.rusinaru »

Poate v-ati uitat din greseala la CAS si CASS angajat si nu la contributiile angajatorului.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#6 Mesaj de balazse »

Pentru TanasescuN
Scuze, se pare ca mi-a scapat acel "nu". :oops:
Totusi are un salar realizat mai mare decat 1.450?

Pentru TinteaM582
Ce-i cu graba asta, vrei deja sa si trimiti si sa platesti contributiile?
Inca ni nu a aparut ordinul MF care va mai clarifica unele exceptii.

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#7 Mesaj de berard »

Nu gasesc in Detalii..Baza contributiei.....Caut in Salariati...Detalii...baza contributiei egala cu salariul

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#8 Mesaj de berard »

Nu gasesc in Salariati...detalii...Baza contributiei egala cu salariul.Sau nu caut unde trebuie

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#9 Mesaj de catalin.rusinaru »

Trebuie sa fie daca aveti ultima versiune de program.

cunam
Mesaje: 50
Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:42 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#10 Mesaj de cunam »

Aveti grija ca saga actualizeaza programul si fara sa va anunte. Trebuie urmarit site-ul si notat data si cati mb are actualizarea. Si faceti voi actualizare mereu de pe site. Pentru curiosi , da, noi am dat deja azi salariile pe luna august. De ce atatea comentarii pe tema asta nu inteleg. Fiecare firma da cand vrea salariile. Nu inteleg ce treaba aveti voi cand dam noi salariile. Aici discutam despre program si atata tot. Acum pentru domnul cu problema , daca nu ati bifat la baza contributii egala cu salariul, normal trebuie sa va calculeze la 1450, dar nu la salariat , ci la angajator. Verificati contributiile angajatorului.

roncovf
Mesaje: 1192
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#11 Mesaj de roncovf »

@cunam
Te agiți ca un sifon, nimeni nu e interesat de salariile tale, poți să plătești ce vrei tu, curiozitățile noastre sunt altele!

cunam
Mesaje: 50
Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:42 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#12 Mesaj de cunam »

nu era vorba despre tine. crede-ma, stiu ce vorbesc. sifon esti tu. te bagi in seama aiurea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#13 Mesaj de balazse »

Pentru CunaM
De intrebat pot sa intreb, dar atenti ca n-am aruncat cu piatra.
De altfel, intrebarea era referitor la "contributii" si nu la salarii, precum salariile pe luna august nu le platesti in august, ci maxim avans 100%, deoarece nu ai posibilitatea pe 30 sa stii sigur ca nu intervine ceva.

Referitor la programul Saga. Exista diferenta intre corectiile unor bug-uri (actualizari in cadrul unei versiuni) si versiune noua.
O data ce a aparut vers.489 a aparut si noua optiune. Ca s-au mai efectuat inbunatatiri de atunci, precis, dar oricum trebuia sa ii apara lui BerarD daca ar fi instalat vers.489, precum daca ar fi citit e-mail referitor la noua versiune sau direct pe site la "list actualizari".

cunam
Mesaje: 50
Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:42 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#14 Mesaj de cunam »

ok, am inteles. dar noi chiar am dat lichidarea pe august pe 31 august. chiar am depus azi si declaratii 112 pe luna august la firmele unde nu am ctr partiale. ca am vazut ca e cu atentionari si mai bn mai astept poate se mai modifica ceva. asa suntem noi, mai grabiti. o zi buna va doresc.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: Calcul CAS si CASS pentru CIM cu timp partial

#15 Mesaj de sandrus »

Am si eu o nelamurire. Consiliul de administratie cum il incadrez? Daca ii incadrez in ,,contract de administratie", ma obliga sa pun minimul 1 ora pe zi si atunci il incadreaza la calcul contributie ca salar minim. Si ce contributii trebuie sa le platesc?

Scrie răspuns