CIM partial repartizare inegala a orelor

Mesaj
Autor
urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

CIM partial repartizare inegala a orelor

#1 Mesaj de urs553 »

Recent am auzit ca inspectorii ITM Bihor considera ca in cazul contractelor part-time, codul Muncii nu permite repartizarea inegala a orelor.

Parerea mea este complet gresit, avand in vedere urmatoarele :

- Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
- cf art. 113 din Codul Muncii repartizarea timpului de munca in cadrul saptamanii este, de regula, uniforma, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu doua zile(48h) de repaus. In functie de specificul unitatii sau al muncii prestate, se poate opta si pentru o repartizare inegala a timpului de munca, cu respectarea duratei normale a timpului de munca de 40 de ore pe saptamana.

Ce parere aveti?
Ultima oară modificat Joi Aug 31, 2017 6:42 pm de către urs553, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#2 Mesaj de balazse »

Cred ca este posibil.
Codul Muncii scrie:Articolul 105
(1) Contractul individual de muncă cu timp parțial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (3), următoarele:
a) durata muncii și repartizarea programului de lucru;
b) condițiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicția de a efectua ore suplimentare, cu excepția cazurilor de forță majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecințelor acestora.
(2) În situația în care într-un contract individual de muncă cu timp parțial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#3 Mesaj de stroer1948 »

Asta e o alta aberatie. Singura relevanta a obligativitatii programului de lucru in contract este sa te poata prinde daca salariatul face ore suplimentare sau daca se mascheaza un contract cu norma intreaga pentru a plati mai putine taxe. Adica vine controlul la magazin la ora 16, iar vanzatorul are contract part-time cu 2 ore/zi, intre 10 -12. Ce cauta la munca la ora 16?
Dar cu schimbul de ture cum ramane? Poate are omul treaba la coada la Permise auto si nu vine dimineata, vine dupa amiaza... Faci act aditional la CIM pentru fiecare astfel de "invoire"? Sau poate isi ia omul liber vineri sa plece la mare si joi lucreaza 4 ore ca sa recupereze si pt vineri. Nu e corect? Nu de aia avem condica de prezenta si pontaj?

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#4 Mesaj de stroer1948 »

Sau, uite, caz concret: un DJ angajat, care se duce la nunti, botezuri. El lucreaza real, maxim 10 ore/sapatamana, adica echivalentul a 2ore/zi.
Doar ca lucreaza ori sambata 10 ore, ori duminica 10 ore. Iar programul este in functie de eveniment. Daca e botez incepe mai devreme si termina mai devreme (16 - 02 sau 18 -04), iar daca e nunta de obicei incepe mai tarziu (20-06). Eu ce ii trec in contract la program? Inegal, in functie de evenimente. Dar ITM-ul zice ca nu e bine, ca trebuie sa fie program fix, ca la APACA.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#5 Mesaj de balazse »

Din pacate cei care au emis actul normativ nu s-au gandit la partea practica/reala, ci doar la cazuri standard, de aici se vede ca habar nu au de realitate.

kune
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 11, 2014 1:36 pm

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#6 Mesaj de kune »

Cum introduc in SAGA ora inceput activitate si ora sf.activitate pentu cei care lucreaza in 2 ture?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#7 Mesaj de balazse »

Pentru moment nu exista optiune pentru acest tip de pontare.

paladeg112
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 04, 2006 12:00 am

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#8 Mesaj de paladeg112 »

Fisiere-Salariati-Detalii si in partea jos dreapta exista optiunea introducerii orei .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#9 Mesaj de balazse »

Pentru PaladeG112
Bine ai venit pe forum!
Ii drept ca acea optiune este buna daca se lucreaza la fel in fiecare saptamana, dar daca se lucreaza o saptamana de dimineata, dupa care de dupa masa. atunci nu ai optiune.

tamasanuc
Mesaje: 287
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#10 Mesaj de tamasanuc »

Si totusi...Care este solutia? Un angajat lucreaza 2ore/zi, dar vine cand poate, ora de inceput/sfarsit diferind de la o zi la alta. Angajatorul si angajatul au convenit asa, nefiind afectata activitatea nici unei dintre parti.
P.S.Daca nu ma insel, art.118 Codul Muncii permite flexibilizarea programului de lucru.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#11 Mesaj de balazse »

Flexibilitate exista, dar ai obligatia sa faci si repartizarea orelor in CIM sau prin act aditional, in acest caz cum vei proceda?
Problema este ca daca angajata/ul este prins la lucru in afara programului stipulat atunci se considera munca la negru si se amadeaza ca atare.

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: CIM partial repartizare inegala a orelor

#12 Mesaj de urs553 »

Va multumesc pt raspunsuri.

Scrie răspuns