Liste pontaj

Mesaj
Autor
stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Liste pontaj

#16 Mesaj de stefi »

Cum fac pontajul la un sofer care este plecat toata saptamana, de luni pana vineri? Chiar daca este plecat el lucreaza zilnic. Cunosc persoane care il trec de la 9 la 17 zilnic, chiar daca difera putin de folile de parcurs, practic nu stiu cum e mai bine, dar programul delucru al unui sofer pe zi este de 9 ore........; in CIM are 8 ore/zi, program egal.
Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Liste pontaj

#17 Mesaj de herganiec »

il pontati normal in delegatie si ii dati diurna pe langa salariu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: Liste pontaj

#18 Mesaj de nastasea526 »

buna dimineata

am si eu o situatie cu pontaj zilnic diferit la o tipografie

program normal 7.00 - 15.30

dar in unele luni cu lucrari lucrari multe o parte din angajati lucraza la modul urmator

saptamana 1 - 6.00 - 14.00
saptamana 2 - 14.00-22.00
saptamana 3 - 6.00 - 14.00
saptamana 4 - 14.00-22.00

mai intervin si citeva zile de concedii de odihna si chiar si citeva zile de medicale
cum ma sfatuiti sa fac
sa listez pontajul din saga fara interval orar si sa anexez un fisier excel cu un tabel cu aceste intervale pe saptamani ? sau are cineva o idee mai buna ?

merci

nu are nimeni un sfat? multumesc

dobrina325
Mesaje: 14
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am

Re: Liste pontaj

#19 Mesaj de dobrina325 »

Exportul in xcel din Saga nu isi pastreza forma,ca sa nu mai pierd timp; am facut un pontaj in xcel, unde pe linga data am trecut si initiala zilei, adica L = luni, M-marti...caci eu am prezenta pe zile diferite,luni miercuri si joi program de dupa-masa; marti si vineri de dimineta;; altii au pauza de masa 2 ore in fiecare zi adica 8.00-13 si 15-18, la final pontaj xcel trec manual total ore 176 exempul august caci nu are ce sa imi totalizeze.
Deocamdata alta idee nu am.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Liste pontaj

#20 Mesaj de stefi »

herganiec scrie:il pontati normal in delegatie si ii dati diurna pe langa salariu.
Dar cu semnatura in fiecare zi, intrae/iesire cum fac? Soferul in condica de prezenta nu mai semneaza daca e plecat de luni si se intoarce vineri?
Multumesc frumos!

staicuc921
Mesaje: 26
Membru din: Mie Iun 18, 2014 10:48 am

Re: Liste pontaj

#21 Mesaj de staicuc921 »

... am o zi de la 8-17 ...am o zi de 12-8 ...am o zi de la 10-18... cum trec in pontaj pe zile ???

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Liste pontaj

#22 Mesaj de herganiec »

@stefi normal. completati delegatie si gata. Va fii calculat in stat cu 8 ore pe zilele acelea.

@staicuc921 in pontaj treci orele iar dupa condica de prezenta unde e trecut intervalu de lucru.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Liste pontaj

#23 Mesaj de stefi »

De acord, atunci, daca am inteles corect, de luni pana vineri se trece in delegatie si nu mai trebuie sa semneze decat la plecare luni si la sosire, vineri,sper ca am inteles corect....
Va multumesc pt. rabdare!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Liste pontaj

#24 Mesaj de costachet982 »

si cei ce lucreaza doar 10 ore pe luna la o firma si vin cand vor ei sau nu vin , lucreaza de acasa , cum trec orele de prezenta ...ca nu prea sunt prezenti...dar isi fac treaba...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Liste pontaj

#25 Mesaj de tomac »

când vrei tu. Contează? E relevant doar la control, care oricum nu-i găsește la firmă :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Liste pontaj

#26 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Soferii trebuie sa aiba stabilit in contractul de munca program de lucru inegal?
Am un contract din 2012, unde nu se specifica ca ar avea program de lucru inegal. Ar trebui schimbat acum in REVISAL? Cunosc multe persoane care pun la soferi 8 ore/zi, in fiecare zi, fara sa se mai complice, doar ca eu vad ca nu corespunde cu orele din foaia de parcurs...desi e imposibil de facut o evidenta exacta la aceasta categorie de munca..

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Liste pontaj

#27 Mesaj de herganiec »

ati putea sa puneti inegal, daca intr-o zi nu au un orar fix de lucru.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Liste pontaj

#28 Mesaj de stefi »

herganiec scrie:lucrati pe puncte de lucru, iar daca sunt in alta parte mai mult timp ii treceti in delegatie.
un sofer care este pe traseu, transport marfa international timp de trei saptamani, il trec in delegatie tot acest timp si in condica de prezenta pot pune 8 ore/zi de luni pana vineri, cu diurna si pt. sambete , duminici? E corect cum fac?
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Liste pontaj

#29 Mesaj de herganiec »

Da.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Liste pontaj

#30 Mesaj de stefi »

Va multumesc foarte frumos !!!

Scrie răspuns