Baza contributiei egala cu salariul

Mesaj
Autor
butarig65
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 29, 2016 3:44 pm

Baza contributiei egala cu salariul

#1 Mesaj de butarig65 »

Buna ziua,
Va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu un raspuns:
-cand se pune bifa la "baza contrib egala cu salariul",in ce conditii?
Am un angajat cu 8 ore pe o societate si cu 2 ore pe alta societate.La cea cu 2 ore am scos bifa de la functia de baza si imi calculeaza corect,dar fara bifa la baza contrib egala cu salariul.
Pe o alta societate am un angajat cu functia de baza la 2 ore si Saga calculeaza corect contributiile dar tot fara bifa la baza contrib egala cu salariul.
Multumesc anticipat pentru raspuns

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#2 Mesaj de zaineal »

"La cea cu 2 ore am scos bifa de la functia de baza si imi calculeaza corect,dar fara bifa la baza contrib egala cu salariul"
ce va calculeaza corect?
functia de baza nu influenteaza plata cas si cass angajator, pentru ca nu ati bifat baza contributiei = salariul , programul trebuie sa calculeze la cas si cass angajator la 1450. Tocmai ce am facut un test si da la functie de baza nebifat si baza contrib=sal nebifat cas si cass este la 1450.

"Pe o alta societate am un angajat cu functia de baza la 2 ore si Saga calculeaza corect contributiile dar tot fara bifa la baza contrib egala cu salariul. "
ce inseamna corect , adica la 1450? e si normal ca daca are 2 ore si nu l-ati anuntat ca mai are prin alte parti contracte , anunt care se face prin bifa de la detalii si nu prin bifa de la functia de baza... sa calculeze corect la 1450

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#3 Mesaj de stanm711 »

Buna dimineata!
Am un salariat cu 4 ore pe zi. Acest salariat lucreaza si in alta parte cu 8 ore. Programul meu calculeaza la CAS si CASS la 1450 salariu. Am intrat pe Detalii si nu-mi da voie sa modific ceva. Help!
Va multumesc!

cretum
Mesaje: 804
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#4 Mesaj de cretum »

Intrati la salariatul respectiv >modificare>detali>bif la baza egala cu salariul.

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#5 Mesaj de stanm711 »

Nu mai este nevoie m-am descurcat. Va multumesc oricum!
O zi buna!

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#6 Mesaj de stanm711 »

cretum scrie:Intrati la salariatul respectiv >modificare>detali>bif la baza egala cu salariul.

Va multumesc!

devecskag621
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 11:38 am

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#7 Mesaj de devecskag621 »

-cand se pune bifa la "baza contrib egala cu salariul",in ce conditii?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#8 Mesaj de herganiec »

cand omul respectiv a dat declaratie pe propria raspundere ca in luna respectiva are venituri cumulate de la mai multe locuri de munca peste minimul pe economie(cazul curent 1900lei) atunci bifati ca sa se calculeze darile la salariul realizat si nu la minim pe economie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

scaunast54
Mesaje: 65
Membru din: Joi Iul 17, 2014 4:18 pm

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#9 Mesaj de scaunast54 »

Buna seara.
Va rog daca se poate sa ma luminati si pe mine.
Dupa ultima actualizare chiar daca am bifata " baza contributiei egala cu salariu" i-mi calculeaza CAS Angajator in valoare fixa 152 lei si pe ian.si pe febr.
Am verificat bifa am validat si devalidat dar nu reusesc sa gasasc hiba.
Poate sa mai confruntat cineva cu problema asta.
Va multumesc,
O seara buna

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#10 Mesaj de balazse »

Ai devalidat statul de plata, dupa care ai apasat pe "actualizare date", iar la "D.112" apesi din nou "actualizare date"?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#11 Mesaj de tomac »

Dar condițiile de muncă le-ați verificat la salariați? În Fișiere - Salariați ce aveți setat la CAS individuală? Valoarea "Normală" sau altceva?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radum603
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 05, 2014 12:22 pm

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#12 Mesaj de radum603 »

Buna ziua, pentru un CIM cu data intrarii in vigoare 23 Martie cu norma de 2 sau 4 ore pentru o persoana ce nu mai are un alt contract de munca, cum se platesc contributiile cass si cas la norma de 8 ore sau la norma pentru care se face angajarea 2 sau 4 ore ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#13 Mesaj de tomac »

Contribuțiile sociale nu sunt dependente de norma de muncă. Contribuțiile sociale se determină în funcție de venitul brut realizat.
Dacă pentru perioada cuprinsă între data de 23/03 și 31/03, venitul realizat este inferior salariului minim brut lunar, corespunzător acelei perioade, atunci contribuțiile sociale se calculează prin aplicarea cotelor la salariul minim, altfel se calculează la brut.
De exemplu:
- dacă salariul minim pentru cele 6 zile lucrătoare este de (1900 : 22) x 6 = 518 lei și salariul realizat pentru cele 6 zile este 600 lei atunci taxele se calculează la 600 lei
- dacă salariul minim pentru cele 6 zile lucrătoare este de (1900 : 22) x 6 = 518 lei și salariul realizat pentru cele 6 zile este 300 lei atunci taxele se calculează la 518 lei, doar că reținerea aici o parte se reține de la salariat și o parte se plătește de către angajator (pentru detalii citiți OUG 3/2018).
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#14 Mesaj de dragosm683 »

Nu pot trimite D 112 imi da eroare la CAS, oare ce nu fac bine ?

branzeic
Mesaje: 5
Membru din: Mar Dec 20, 2011 1:57 pm

Re: Baza contributiei egala cu salariul

#15 Mesaj de branzeic »

Si eu am facut rectificativa la ianuarie 2018 pt ca am avut concediu medical la un salariat. Acum imi da eroare la un salariat cu timp partial, care nu are functia de baza la noi si am bifat contributii egal cu salariu. La cas este eroare si la cass atentionare. Unde gresesc? Rog ajutor. Multumesc

Scrie răspuns