calcul concediu de odihna

Mesaj
Autor
adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

calcul concediu de odihna

#1 Mesaj de adami7 »

cum se calculeaza concediul de odihna pentru urmatoarea speta?
angajare in 19.06.2017.
iunie 2017 salariul de baza 1450; 9 zile lucrate
iulie 2017 salariul de baza 1450; 20 zile lucrate

in august 2017 are 2 zile de concediu.
la coloana venituri salariale ce suma ar trebui?
multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul concediu de odihna

#2 Mesaj de tomac »

La calculul indemnizației contează și sporurile permanente nu doar salariul de încadrare. A mai lucrat undeva înainte? Dacă da aveți nevoie de informațiile din perioada anterioară angajării - cât a fost încadrarea + sporuri permanente în mai și primele 19 zile din iunie. Și se calculează indemnizația manual. Altfel, dacă nu a mai lucrat undeva, programul vă calculează corect indemnizația de concediu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

Re: calcul concediu de odihna

#3 Mesaj de adami7 »

nu sunt alte sporuri; a fost in concediu de crestere copil.
astept cu interes raspuns.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: calcul concediu de odihna

#4 Mesaj de herganiec »

Art. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

1450 e baza pe luna august
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: calcul concediu de odihna

#5 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
De ce ar trebui luat in calcul la concediul de odihna contractul avut la o alta societate? Nu cumva calculul ar trebui facut doar pe baza contractului semnat la unitatea care plateste concediul?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul concediu de odihna

#6 Mesaj de tomac »

Ba da. M-am grăbit eu :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: calcul concediu de odihna

#7 Mesaj de velicif »

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: salariat angajat pe 06.06
in iunie 152 ore lucrate, salariul de incadrare 6416 lei, salariu relizat in iunie 6095
in iulie are acelasi salariu de incadrare 64146 lei si 4 zile de concediu pe care Saga le calculeaza la 1222 lei. Daca consideram regula cea mai avantajoasa, ar trebui sa calculeze 1283 lei.
Unde este greseala?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul concediu de odihna

#8 Mesaj de tomac »

Are sporuri permanente? Dacă da, diferența e la sporuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: calcul concediu de odihna

#9 Mesaj de velicif »

Nu, nu au nimic permanent. Unii au bonusuri de target, dar la exemplul acesta nu avea nimic in plus si oricum nu s-ar fi luat in calcul, caci l-am trecut la alte venituri. Am mai multe situatii de acest gen, la unii calculeaza bine, la altii nu. Am introdus intai luna octombrie, dar apoi m-am gandit ca este mai bine sa introduc si lunile din urma, ca sa imi fie mai usor la medicale cu baza de calcul. Am sters octombrie, am dat restart la calculator si la Saga si am inceput cronologic cu luna iunie, cand au fost primii angajati, insa nu s-a rezolvat. Ciudat este ca in septembrie a calculat bine la toti, apoi in octombrie iarasi am 2 cu sume de concediu gresite. Ar fi in regula sa modific eu manual suma corecta? Multumesc

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: calcul concediu de odihna

#10 Mesaj de velicif »

Suma pentru concediul de odihna neefectuat se poate trece la rubrica Salariu compensatoriu? Pana acum am trecut-o la alte venituri, dar cei de la ITM la un control mi-au zis ca ei nu au de unde sa stie, poate este o prima...si eventual sa punem o "legenda" la stat :)). Cum am putea sa facem asta? Sa fac un biletel si sa-l capsez? Sau sa scriu de mana pe statul printat ca Alte venituri reprezinta suma pe concediul neefectuat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul concediu de odihna

#11 Mesaj de tomac »

Nu prea se poate ca la unii să fie bine și la alții nu. Pentru un răspuns concret cel mai indicat este să trimiteți o salvare a bazei de date la firmă indicând salariatul la care credeți că ar fi probleme și de ce credeți asta.
Cei de la ITM sunt foarte inventivi când vine vorba de cereri. Dar legea nu mă obligă la așa ceva, statul de salarii având un conținut minim obligatoriu care e respectat de program. De ce ar crede ei că ar fi altceva? Pot să demonstreze că nu e vorba despre concediu neefectuat?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: calcul concediu de odihna

#12 Mesaj de velicif »

Buna seara,
O sa trimit baza la Saga, pentru ca nu reusesc sa ii dau de cap cu concediile.

Mai am o intrebare. Avem salariati care au un target de efectuat. La unii sunt bonusuri care trebuie date in suma bruta, iar la altii in suma neta. iar altii au de incasat si suma bruta si suma neta. Pot trece la acelasi salariat si suma neta si suma bruta la Depasiri de plan? Adica el are de luat 675 lei net (la care trebuie calculat brutul) si inca 2340 lei brut. Cum trec in Saga?
Depasiri de plan brut 2340 (la care se calculeaza un procent automat, nu stiu de ce)
Depasiri de plan net 675 la care se calculeaza automat un brut de 962
Pe fluturas cele doua bruturi se insumeaza (3302), dar suma neta ramane cea pe care am bagat-o (675). Apare Depasiri de plan net/brut 675/3302. Este ok asa?
Concediul neefectuat il trec la Alte venituri? Iar repartizarea sumelor (concediu si bonus) o dovedesc cu fluturasul?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: calcul concediu de odihna

#13 Mesaj de balazse »

N-ar fi mai usor ca toata suma bruta in plus sa il treci la "alte venituri" (2340+962+concediu neefectuat)?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: calcul concediu de odihna

#14 Mesaj de pinteae »

Corect!
Eugen Pintea

Scrie răspuns