Durata muncii norma intreaga

Mesaj
Autor
gulesl129
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Durata muncii norma intreaga

#1 Mesaj de gulesl129 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Trebuie sa modific Durata muncii din Contract de la 8ore/zi la 40ore/saptamana.Am modificat in Revisal la Interval timp munca "Nr.de ore pe saptamana "si nu stiu unde trebuie sa pun 40 ca sa-mi modifice durata si sa le duca in Act Aditional .
In Istoric salariat daca pun 40 in loc de 8ore imi duce in Act aditional 40 ore /zi.
Aceasta modificare trebuie trimisa si la ITM?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Durata muncii norma intreaga

#2 Mesaj de balazse »

Scuze, dar ca ii esenta?
La normal de x ore/saptamana sau y ore/luna nu poti calcula concediu medical, deoarece orice model este pe zile si nu ore.

gulesl129
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Durata muncii norma intreaga

#3 Mesaj de gulesl129 »

Am intocmit CIM la angajare cu 8 ore/zi.Ulterior s-a hotarat ca va lucra doua zile mai multe ore pe zi dupa care va avea liber aferent astfel incat sa lucreze cele 40 ore sau 48 daca are ore suplimentare .Din punctul de vedere al ITM ar trebui scris in CIM ore/saptamana.Vreau sa fac asta prin act aditional si nu stiu cum ar trebui operat in revisal .

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Durata muncii norma intreaga

#4 Mesaj de herganiec »

nu faceti nimic. sunt ore suplimentare care le platiti pe statul de plata nu trebuie modificat nimic.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gulesl129
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Durata muncii norma intreaga

#5 Mesaj de gulesl129 »

Multumesc

Scrie răspuns