Calcul CASS si CAS ptr.sal.cu nor.intreaga incetare/inceput

Mesaj
Autor
bratur509
Mesaje: 5
Membru din: Vin Noi 06, 2015 12:25 pm

Calcul CASS si CAS ptr.sal.cu nor.intreaga incetare/inceput

#1 Mesaj de bratur509 »

CIM de 8 ore, 1450 lei, in luna august omul respectiv isi incepe(inceteaza) activitatea in cursul lunii august, deci salariul lui brut realizat se micsoreaza, fiind 895, sa zicem. Intrebare: CAS si CASS angajator calculez la 1450 sau la 895?

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Calcul CASS si CAS ptr.sal.cu nor.intreaga incetare/ince

#2 Mesaj de catalin.rusinaru »

Prin excepție de la prevederile alin. (1), în cazul câștigului lunar brut prevăzut la art. 139, realizat în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, al cărui nivel este sub nivelul salariului minim brut pe țară garantat în plată aprobat prin hotărâre a Guvernului, venitul luat în calcul la determinarea bazei lunare de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de angajatori sau persoanele asimilate acestora este salariul minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.

tudorachea916
Mesaje: 2
Membru din: Lun Aug 14, 2017 4:48 pm

Re: Calcul CASS si CAS ptr.sal.cu nor.intreaga incetare/ince

#3 Mesaj de tudorachea916 »

Buna seara.
Daca legislatia in vigoare spune ca pentru un contract care inceteaza in luna, baza de calcul este compusa din salariul minim pe economie raportat la numarul de zile lucrate, inseamna ca saga nu calculeaza corect contributia in acest moment.
Am urmatorul caz. Salariatul a venit la serviciu pe 4 Decembrie 2017, iar cu data de 5 decembrie inceteaza contractul de munca. Mai am sa-i platesc 1 zi de compensare concediu de odihna neefectuat, am un venit realizat de 276 Ron.
Si eu cat si contabila avem generat de saga statul de plata, iar intre noi este o diferenta de 1174ron.
Diferenta, zic eu, este intre salariul minim pe economie 1450 si venit realizat in luna de 276 (1450-276=1174). Ma gandesc ca in cazul contabilei, Saga nu a stiut ca s-a lichidat salariatul pentru ca nu a trecut data de incetare contract, dar la mine de ce s-a luat in calcul baza de 276 ron?
Conform legii trebuia sa luam in considerare 2 zile (1 zi lucrata si o zi compensare) la venitul minim pe economie? asta inseamna ca din 1450/18*2=161Ron.
Va rog sa ma lamuriti care este varianta corecta pentru a ma lamuri si cu contabila.

Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul CASS si CAS ptr.sal.cu nor.intreaga incetare/ince

#4 Mesaj de herganiec »

completati data iesirii la salariat.
apoi faceti actualizare stat inca o data. Vedeti ce iese. Daca cineva pleaca din firma trebui sa ii completati obligatoriu data iesirii.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Calcul CASS si CAS ptr.sal.cu nor.intreaga incetare/ince

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Pentru 1 zi lucrata ii acordati 1 zi CO? :shock:
Unde sunteti ca doresc sa ma angajez.... :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Calcul CASS si CAS ptr.sal.cu nor.intreaga incetare/ince

#6 Mesaj de costachet982 »

vin si eu!!! pai la cate zile de co.se acorda ...merita efortul...

Scrie răspuns