baza de calcul

Mesaj
Autor
dogarus813
Mesaje: 77
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am
Localitate: constanta
Contact:

baza de calcul

#1 Mesaj de dogarus813 »

CIM de 8 ore, 1450 lei, in luna august omul respectiv isi ia concediu fara plata 3 zile, deci salariul lui brut realizat se micsoreaza, fiind 1250, sa zicem. Intrebare: CAS si CASS angajator calculez la 1450 sau la1250?

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: baza de calcul

#2 Mesaj de catalin.rusinaru »

la 1250 daca contractul este suspendat si transmis prin revisal pentru perioada de CFP

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: baza de calcul

#3 Mesaj de marianam80 »

scrie pe undeva?

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: baza de calcul

#4 Mesaj de catalin.rusinaru »

Prin excepție de la prevederile alin. (1), în cazul câștigului lunar brut prevăzut la art. 139, realizat în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, al cărui nivel este sub nivelul salariului minim brut pe țară garantat în plată aprobat prin hotărâre a Guvernului, venitul luat în calcul la determinarea bazei lunare de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de angajatori sau persoanele asimilate acestora este salariul minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: baza de calcul

#5 Mesaj de marianam80 »

OOOOFFFFFF!!!!! speram sa nu fie.....trebuie facuta decizie de suspendare, decizie de reluare....ptr o zi sau 3. sau 3 luni.....
multumesc mult!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: baza de calcul

#6 Mesaj de nasteaf »

Totusi nu inteleg si cred ca imi scapa ceva.
Am un salariat angajat cu timp partial, respectiv cu 4 ore/zi, si lipseste nemotivat 10 zile.Nu ii fac decizie de suspendare CIM in Revisal ca nu stiu cat absenteaza.Cum sa platesc contributiile de asigurari sociale pentru acest salariat pt.cele 10 zile de absente nemotivate?
Daca are CIM cu norma intreaga si absenteaza nemotivat 10 zile, nu ii fac suspendare CIM in Revisal, tot pe motiv ca nu stiu cat absenteaza nemotivat , dar pentru acest salariat doar nu se calculeaza contributiile de asigurari sociale pt.cele 10 zile cand a fost nemotivat, nu?
Si atunci pt.cel cu timp partial, de ce as calcula pt.cele 10 zile de absente nemotivate?
Intr-adevar nu este exprimarea corecta in articolul de mai sus din lege, dar nu este deloc corect asa.

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: baza de calcul

#7 Mesaj de vranceam »

nasteaf supsenda i si pt cele 10 zile ca altfel platesti la salariul minim inutil,nici pe salariat nu il avantajeaza,ca nu i se considera vechime mai multa,asa am citit,si nici tie nu iti ofera nimeni medalie.Eu le-am suspendat chiar daca am trimis revisal cu intarziere pt 08.

Scrie răspuns