cas si cass contracte in timp partial

Mesaj
Autor
filotec461
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am

cas si cass contracte in timp partial

#1 Mesaj de filotec461 »

Buna ziua,
Daca am, la acelasi angajator, doua contracte de munca in timp partial pentru acelasi angajat, doar ca pe functii diferite, veniturile cumulate din cele doua contracte fiind sub 1450 lei, observ ca SAGA imi calculeaza la ambele contracte de munca cas si cass la diferenta pana la 1450 de lei, ori cred ca ar fi corect sa se caculeze la diferenta dintre suma celor doua venituri si 1450 lei, fiind vorba de acelasi salariat. Cum trebuie sa procedez, calculez si introduc manual valorile cas si cass?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cas si cass contracte in timp partial

#2 Mesaj de herganiec »

e bine cum face programul.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: cas si cass contracte in timp partial

#3 Mesaj de roncovf »

Uite, de la ANAF:
- Daca avem un salariat cu doua contracte la acelasi firma, cu cate 2 ore/zi si suma veniturilor brute este mai mica decat 1450 RON, care va fi baza de calcul pentru CAS si CASS datorate de angajator?

- Agenția Națională de Administrare Fiscală: În cazul câştigului lunar brut realizat în baza a două contracte individuale de muncă cu timp parţial, indiferent de denumirea angajatorului, al căror nivel cumulat este sub nivelul salariului minim brut pe ţară, venitul luat în calcul la determinarea bazei lunare de calcul al contribuţiei de asigurări sociale datorate de angajator pentru fiecare contract este salariul minim brut pe ţară.

exodus
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 04, 2016 10:16 am

contributii timp partial

#4 Mesaj de exodus »

am inregistrat un contract de munca cu 4 ore. Incepand cu 01.08.2017 anumite contributii se platesc ca si la un contract cu norma intreaga. saga imi calculeaza contributiile la fel ca pana in august. va rog ajutati-ma cum as putea sa rezolv aceasta problema. multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cas si cass contracte in timp partial

#5 Mesaj de herganiec »

Actualizează programul saga in primul rând.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

exodus
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 04, 2016 10:16 am

Re: cas si cass contracte in timp partial

#6 Mesaj de exodus »

L-am actualizat

exodus
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 04, 2016 10:16 am

Re: cas si cass contracte in timp partial

#7 Mesaj de exodus »

ultima actualizare de la saga am primit-o la 01.09.2017. a mai aparut intre timp si alta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cas si cass contracte in timp partial

#8 Mesaj de balazse »

La versiunea 490 au aparut mai multe actualizari, ultima este cea din 14.09.2017.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: cas si cass contracte in timp partial

#9 Mesaj de stefi »

Imi poate trimite cineva explicatiile cu vers. 490? Cred ca mi le-am sters din greaseala.
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cas si cass contracte in timp partial

#10 Mesaj de tomac »

Serios?!
Ce nu găsești pe forum sau pe blog legat de modificările de la 490?
Textul ăsta?
"Important
În formularul actual al D112 există o problemă pentru contractele de muncă cu valoarea sub salariul minim pentru care baza contribuțiilor trebuie să fie egală cu salariul (cazul în care salariatul are și alte contracte de muncă) în sensul că apar erori legate de calculul contribuțiilor CAS și CASS. Soluția este să se modifice manual secțiunea C.1. Condiții de muncă, poziția 5.Total introducând suma corectă. Va apărea o atenționare la validare, dar declarația se poate depune."
Adică ce se tot scrie continuu de câteva zile aici. Se pare că mulți, foarte mulți nu au citit nici mailul de la SAGA și cu atât mai puțin ce scrie pe forum și pe blog.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: cas si cass contracte in timp partial

#11 Mesaj de stefi »

Da, era vorba de textul acela si modificarile ce au aparut odata cu versiunea 490; eu mi-am sters din greseala mail-ul....
Eu nu cred sa am probleme, am doar un contract partial, insa nu trebuie sa pun bifa.
Va multumesc pt. ajutor.
O dupa masa placuta!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cas si cass contracte in timp partial

#12 Mesaj de balazse »

Pentru StefI
Detaliile despre actualizari gasesti aici:
http://www.sagasoft.ro/actualizari.php?program=SAGA%20C
Restul informatiilor pe blog.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: cas si cass contracte in timp partial

#13 Mesaj de stefi »

Multumesc frumos, nu stiam ca sunt explicatii si pe site.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cas si cass contracte in timp partial

#14 Mesaj de balazse »

Explicatiile suplimentare nu exista, ci doar esenta actualizarii.

filotec461
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am

Re: cas si cass contracte in timp partial

#15 Mesaj de filotec461 »

S-a rezolvat problema la D112, sau tot trebuie intervenit manual la contractele de muncă cu valoarea sub salariul minim pentru care baza contribuțiilor trebuie să fie egală cu salariul?

Scrie răspuns