incetare CIM si concediu fara plata

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

incetare CIM si concediu fara plata

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, sunt in urmatoarea situatie:
a) Doresc sa incetez CIM cu acordul partilor art 55 lit b , inaintez cererea administratorului firmei in data de 06.09.2017 si cer desfacerea CIM pe data de 20.09.2017, este corect?
b) in perioada 06.09.2017-20.09.2017, adica de la inaintarea cererii de inaintare CIM si pana la desfacerea CIM doresc concediu fara plata, este corect?
Eu am inaintat demisie dar patronul vrea sa facem cum am scris mai sus, daca este corect si nu ma dezavantajeaza cu ceva, si eu doresc sa incetez CIM pe 20 si nu pe 27.09.2017 cand ar fi expirat preavizul.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: incetare CIM si concediu fara plata

#2 Mesaj de tomac »

demisia e una, încetarea cu acordul părților e alta.
la demisie există preaviz prevăzut în CIM, dar la care angajatorul poate renunța.
la încetarea cu acordul părților nu există preaviz ci o dată comună stabilită, agreată de comun acord.
Cele două noțiuni sunt reglementate la articole diferite în codul muncii și reprezintă temeiuri distincte de încetare a CIM.

Așadar dacă doriți încetare cu acordul părților puteți face cere azi ca de mâine să înceteze și dacă părțile sunt de acord, e ok.
Dacă e demisie, atunci angajatorul este cel care beneficiază de preaviz. Nu poate să o respingă, iar salariatul, dacă angajatorul nu renunță la dreptul său de preaviz, e obligat să meargă la muncă și să-și repecte CIM întreaga perioadă. Nu la juma de normă prevăzută de CIM ci să respecte CIM așa cum e el. La fel dacă salariatul în preaviz intră în medical sau în concediu fără plată și i se suspendă CIM de drept sau din alte motive, perioada de preaviz se prelungește cu perioada de suspendare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: incetare CIM si concediu fara plata

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, va multumesc mult pentru ajutor, inteleg ca pot sa procedez cu acordul partilor si concediu fara plata pana la incetare CIM, fara sa am eu probleme. Eu nu am lucrat in septembrie, iar firma a gasit deja alt contabil. Daca fac incetare CIM cu acordul partilor, nu mai este obligatia mea de a transmite Revisal la ITM cu decizia de incetare CIM, chiar daca am eu parola, este corect?
Multumesc

Scrie răspuns