program zilnic cu fractiune de ora

Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: program zilnic cu fractiune de ora

#16 Mesaj de pinteae »

In cazul descris de tine lucrurile stau in felul urmator:
- in august s-a depasit numarul de ore lucratoare din luna, cu 1 ora, pentru ca au fost 22 de zile lucratoare si au fost doar 4 zile de vineri;
- ora respectiva se va recupera in urmatoarele 60 de zile, sau daca nu, se va achita;
- prin aceasta maniera de repartizare a programului de lucru, in luna septembrie nu o sa realizeze numarul de ore lucratoare din luna;
- inseamna ca se va recupera ora prestata in plus in august;

In cazul tau, numarul de ore prestate in cursul unei luni, depinde de numarul de zile lucratoare si de numarul de zile de vineri din luna. In mod normal nu ar trebui sa ai de achitat ore suplimentare.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: program zilnic cu fractiune de ora

#17 Mesaj de tomac »

E o speță interesantă și opinia mea personală este că nu ar trebui să fie ore suplimentare.
Recent un coleg, expert contabil, descria o speță similară și eu îl susțin: o persoană lucrează 40 de ore/săptămână - dar săptămâna este de marți până sâmbătă pentru persoana respectivă. Codul muncii nu stabilește orele lucrătoare pe lună ci pe săptămână stabilind că ele sunt, de regulă - nu obligatoriu, de luni până vineri. În aceste condiții este foarte posibil ca într-o lună cu 160 de ore omul să lucreze efectiv 168 de ore, dar raportat la contract el respectă prevederile codului muncii și nici nu are cum să aibă ore suplimentare. La fel de bine în lună cu 176 de ore el poate lucra 168 de ore. Ei bine ITM a simplificat - nu contează că în codul muncii timpul de muncă e exprimat prin ore/săptămână, la nivel de lună calendaristică noi considerăm că are ore suplimentare dacă luna are 160 de ore și el are pontate 168 pentru că se face calculul salariului la nivel de lună nu de săptămână și orice oră lucrată în plus față de timpul normal de muncă este oră suplimentară, ignorând că omul lucra efectiv 40 de ore legal timp prevăzut de codul muncii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns