Salariu cuvenit pt. munca in weekend

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Salariu cuvenit pt. munca in weekend

#1 Mesaj de prunam »

Buna seara ! Am la o societate un angajat cu 2 ore/zi (365 lei/luna); in luna august a lucrat in fiecare sambata si duminica, avand liber lunea si martea dupa weekend. Intrebarea mea este daca am procedat corect cand am intocmit statul pe august : i-am trecut la "alte drepturi" suma de 136 lei (considerandu-l un fel de spor de weekend -> 365:22=17 lei/zi ; 17lei/zi*8 zile de weekend=136 lei). Este in regula cum am facut ? Trebuie sa-i fac act aditional la contract ? Multumesc !

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Salariu cuvenit pt. munca in weekend

#2 Mesaj de herganiec »

sporul de weekend este spor permanent si acorda separat sa se vada la sporuri. (Le vedeti separat si pe fluturas.) Trebuie si act aditional si se trimite la ITM. Cred ca nu e corect cum ati procedat incluzand 136 lei ca spor pe alte venituri.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Salariu cuvenit pt. munca in weekend

#3 Mesaj de prunam »

@herganiec: multumesc frumos ! Dar nu stiu daca sa-l consider "permanent" pentru ca nu lucreaza in weekend-uri luna de luna .. s-a intamplat in august, poate o sa mai prinda sa lucreze toate weekend-urile in noiembrie ... banuiesc ca daca ii fac act aditional si o sa-i stabilesc sporul de weekend ar cam trebui sa i-l calculez in fiecare luna, ceea ce nu prea e cazul ! Este chiar asa de incorect cum am procedat ? I-am platit omului cu 100% zilele de weekend lucrate si i-am acordat liber 2 zile consecutive apoi ...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Salariu cuvenit pt. munca in weekend

#4 Mesaj de herganiec »

un spor de weekend, nu se precizeaza cât (1% la salariul de incadrare, de ex.) e ok.
Nu conteaza daca lucreaza luna de luna sau nu. Daca il prinde la lucru intr-o sambata si nu are sporul prevazut.. va alegeti cu amenda. 365 x 1% = 4 lei pe luna e prea mult sa primeasca luna de luna si nu aveti grija.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns