Plata orelor de sambata

Mesaj
Autor
stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Plata orelor de sambata

#1 Mesaj de stane706 »

Buna ziua,am urmatoarea situatie si voi da ex.luna sept.2017 = 21 zile(168 ore)
farmacie vet. cu un salariat contract munca norma intreaga( 8 ore/zi),lucreaza de luni -vineri 8 ore pe zi si sambata 4 ore pe zi
1. daca-i dau liber duminica si luni,am 156 ore lucrate(12 ore mai putin decat norma intreaga),din care 20 ore lucrate sambata.Cum platesc orele de sambata?
2. daca-i dau liber doar duminica,am 188 ore lucrate,din care 20 ore lucrate sambata.Cum platesc orele suplimentare de sambata?
3. daca-i dau liber doar duminica si lunea lucreaza 4 ore,am 172 ore lucrate(in plus 4 ore),din care 20 ore lucrate sambata.Cum platesc cele 4 ore suplimentare si orele de sambata?
Care este varianta corecta?
Multumesc anticipat!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Plata orelor de sambata

#2 Mesaj de pinteae »

In primul rand trebuie sa sti ca ai obligatia sa-i acorzi repausul saptamanal de 48 de ore consecutive.
Ceea ce inseamna ca daca lucreaza sambata pana la 12, luni va putea sa inceapa programul doar de la ora 12.
In al doilea rand, daca prin regulamentul intern ai stabilit ca programul magazinului este de luni pana sambata si salariatul a luat cunostiinta de acest aspect, inseamna ca orele prestate in zilele de sambata reprezinta program normal. Dar, fiind zi de repaus saptamanal vei avea obligatia acordarii unui spor.
Atentie insa, prin CIM, programul de lucru trebuie sa fie inegal.
In functie de acest aspect poti sa-i faci calculul salarial.
Daca numarul total de ore lucrate este mai mic sau cel mult egal cu numarul de ore lucratoare din luna si s-au prestat ore in zilele de sambata, vei avea obligatia acordarii sporului stabilit prin regulamentul intern. Daca numarul de ore lucrate depaseste numarul de ore lucratoare din luna, vei aveaa obligatia acordarii sporului pentru orele suplimentare, plus sporul pentru zilele de week-end (cel prevazut prin RI), daca a lucrat in zilele de sambata.
Eugen Pintea

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: Plata orelor de sambata

#3 Mesaj de stane706 »

Multumesc !

evat17
Mesaje: 61
Membru din: Mar Feb 03, 2009 2:00 am

Re: Plata orelor de sambata

#4 Mesaj de evat17 »

Buna ziua si la multi ani! pentru toate lumea.

evat17
Mesaje: 61
Membru din: Mar Feb 03, 2009 2:00 am

Re: Plata orelor de sambata

#5 Mesaj de evat17 »

Si eu am o problema asemanatoare si nu stiu daca fac bine.
Daca puteti sa-mi ajutati.
Am o farmacie veterinara cu contract de munca 8/40 dar in fiecare al doilea weekend cate doua persoana lucreaza pana la ora 13 in schimb, ce inseamna doua weekend pe luna, in saptamana in care lucreaza 4 ora sambata angajatul respectiv lucreaza luni 8 ore, marti, miercuri, joi, si vineri cate 7 ore si sambata 4 sa iasa 8/40 si am pus si un spor de weekend 5%.Nu stiu sigur daca am facut bine. Va rog sa-ma ajutati. si daca nu este bine cum pot sa fac sa fie in regula.

Daca puteti sa-mi trimiteti un model de regulament intern, avem una veche dar as vrea sa ma uit daca mai trebuie sa mai adaug ceva la ea.
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plata orelor de sambata

#6 Mesaj de tomac »

Nu e bine prin prisma faptului că de la ora la care încheie programul sâmbăta și-l începe lunea trebuie să treacă 48 de ore în care să fie liber.
Cine lucrează sâmbăta de la 10 la 16 de exemplu, luni nu poate lucra decât de la 16 încolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns