Lucru 1 sambata la fiecare 2 saptamani

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Lucru 1 sambata la fiecare 2 saptamani

#1 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua,
Am angajati care lucreaza 4 ore pe zi de luni pana vineri, 2 ore dimineata 6-8 si 2 ore seara 20-22 (personal curatenie) si vin si 1 sambata alternativ la fiecare 2 saptamani. De cand cu modificarea de legislatie care ne obliga sa avem evidenta orelor lucrate, vreau sa le specific in contract exact programul.

Intrebarea mea este daca ar fi corect corect daca le trec asa in CIM/Act Aditional:
H. Durata muncii:
2. O fractiune de norma de 5 ore/zi, 25 ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: ore zi luni-vineri: 06,00-08,00 si 20,00-22,00 si alternativ 1 sambata la fiecare 2 saptamani, orele 7-12, cu respectarea repausului saptamanal conform legislatiei in vigoare, respectiv urmata de ziua de luni cu program 18,00-22,00.

Exista spor de weekend de 1%.
Dpv al salariului minim ne incadram, salariatii avand 1.077 lei salariul brut.

Va multumesc mult!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Lucru 1 sambata la fiecare 2 saptamani

#2 Mesaj de pinteae »

Dupa parerea mea nu este corect.
La durata muncii ar trebui sa fie stipulat astfel: O fractiune de norma de 4 ore/zi, 24 de ore/saptamana. Repartizarea programului se face dupa cum urmeaza: 4 ore/zi inegal ...(in continuare vei descrie programul asa cum se desfasoara) ... cu respectarea repausului saptamanal de 48 de ore consecutive.

Fractiunea de 5 ore/zi 25 de ore/saptamana iti va crea probleme din mai multe motive.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Lucru 1 sambata la fiecare 2 saptamani

#3 Mesaj de herganiec »

Da, cam asa e.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Lucru 1 sambata la fiecare 2 saptamani

#4 Mesaj de alexoaiac »

Multumesc mult pentru raspunsuri. Suna logic asa. Totusi nu imi este clar care ar fi problemele daca as trece 5 ore/zi.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Lucru 1 sambata la fiecare 2 saptamani

#5 Mesaj de pinteae »

Prin repartizarea programului 5 ore/zi, 25 ore/saptamana, poate inseamna 5 zile lucrate.
De fapt salariatii tai lucreaza 6 zile pe saptamana.
De aici pot sa apara riscuri.
Eugen Pintea

Scrie răspuns