declaratia 112 cu erori la conventii civile/contract mandat

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 112 cu erori la conventii civile/contract man

#16 Mesaj de tomac »

De câte ori l-ați introdus în salariați pe luna respectivă? Trebuie să fie o singură dată în statul de plată a DA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

balajf
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:00 am

Re: declaratia 112 cu erori la conventii civile/contract man

#17 Mesaj de balajf »

Buna seara,

Am si eu un administrator de bloc angajat cu conventie civila de 7 ani. Din octombrie mi-au aparut si mie erori la D112. am fost la finante si mi s-a spus ca nu mai pot fi incadrati administratorii de bloc cu conventii civile incepand cu 01.10.2017. Trebuie incadrati cu contract de mandat sau cu contract de munca.
Cu contract de munca nu se poate incadra acum pentru octombrie , caci suntem in decembrie, deci doar cu contract de mandat poti incadra incepand cu 01.10.2017 si trebuie depus contractul si la finante alaturi de declaratia 010 prin care se schimba vectorul fiscal pentru veniturile aferente contractului. Vor trebui achitate : impozit,cas angajator,cas angajat,cass angajator, cass angajat,cci,somaj angajator, somaj angajat,contrib accid munca,.(asa mi-a bifat doamna de la ghiseu pe declaratia 010 )
Am introdus persoana in Saga, dar nu imi calculeaza nimic la sanatate angajator si somaj atat angajat ca si angajator, nici Acc de munca nu calc. Imi apar pe zero.
Initial am incheiat contractul civil in Saga cu 30.09.2017
Am introdus persoana (aceeasi ) din nou la salariati si am ales ca si tip de contract ,contract de administrare. Oare ce nu am facut bine?
Ma poate cineva ghida , va rog ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112 cu erori la conventii civile/contract man

#18 Mesaj de herganiec »

alegeti.. alte categ asimilate salariilor.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns