renegociere contracte

Mesaj
Autor
filipd
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg.Lapus, Maramures

renegociere contracte

#1 Mesaj de filipd »

trebuie facute negocieri de contracte de munca si pentru cei ce au sub 21 salariati
sa incepem sa facem ce stim? sau pregateste saga o parghie prin care se pot face automat din baza?
e vorba de legea 61/2011 corelata cu OUG 79/2017

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: renegociere contracte

#2 Mesaj de nasteaf »

Vezi OUG nr. 82/2017 art.VII.

filipd
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg.Lapus, Maramures

Re: renegociere contracte

#3 Mesaj de filipd »

si???


????
eu asta intrebam
se fac acte aditionale la CIM???
sau apare insaga modif care sa ne ajute
cele mai multe firme au sub 21 sal, si nu prea se stie negocierea asta colectiva cum se face
deci???

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: renegociere contracte

#4 Mesaj de stroescud »

Am facut simulare la salarii peste mimimul "presupus" a fi de 1900.
La brutul existent am adaugat 22%, dupa care am urmat scaderile de 35% cheltuieli sociale si impozit 10%, urmarind deducerile personale din tabelul dat in lege.
Mi-a iesit un net cu cativa lei mai mare decat netul existent.
Dupa mine, prin faptul ca te tii de HG care zice sa nu scazi netul angajatului aceasta este solutia.
Iar la contractul de munca faci act aditional prin care se modifica "Elementul... salariu care devine....
Noi facem o comisie din 3 ( patronul, contabil, RU) care v-om prezenta acest act aditional fiecarui salariat in parte. Actul va fi semnat si de angajatii din comisie alaturi de patron, iar angajatul va semna de luare la cunostinta.
Singura problema este cu cei pe salatiu minim deoarece guvernatii nu s-au hotarart.
Dar in principiu, daca la 1450 adaugi cresterea de 100 lei devine 1550 minim pe economie, iar la acesta adaugand 22% - cheltuielile patronale trecute in sarcina angajatului, ne da ~ 1900 lei.
Cam asta inteleg eu din toata tevatura asta.
Sa se hotarasca dreaqului si cu sal. minim ca acum e 29 decembrie!
PS- se foloseste numai act aditional la CIM, cu toate ca fiind act oficial puteam face si decizie colectiva. Dar e mai bine prin act aditional la CIM.
PPS- iar ultima fraza din Actul Aditional... celelalte elemente al CIM.... raman neschimbate.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: renegociere contracte

#5 Mesaj de fagarasa176 »

stroescud scrie:Am facut simulare la salarii peste mimimul "presupus" a fi de 1900.
La brutul existent am adaugat 22%, dupa care am urmat scaderile de 35% cheltuieli sociale si impozit 10%, urmarind deducerile personale din tabelul dat in lege.
Ce va place sa va stoarceti creierii degeaba
Ia uitati AICI
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: renegociere contracte

#6 Mesaj de stroescud »

Eu am salarii peste minimul "presupus" a fi 1900 lei.
Doar 3 din 13 sunt salarii pe minim pe economie.
Iar in revisal transmiterea modificarilor prin Act Aditional trebuie transmisa inaintea intrarii in vigoare a modificarilor.
Iar ce zice in avocat net, de unde au luat salariul minim de 1900? ce baza legala au avut?
PS- imi pare rau ca iti miroase a creier incins! dar noi lucram efectiv in domeniu, nu ne dam doar cu parerea.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: renegociere contracte

#7 Mesaj de nasteaf »

Eu am inteles din OUG 82/2017 ca primul pas obligatoriu in perioada 20.11-20.12.2017 este initierea negocierii colective in toate unitatile in care nu exista contract colectiv de munca, respectiv in cele sub 21 salariati.
Deci ce acte trebuie intocmite in acest sens?
Apoi va urma obligatoriu negocierea contractelor sau actelor aditionale.Si iar trebuie intocmite ceva acte, nu?
Abia apoi urmeaza intocmirea actelor aditionale pt.fiecare salariat, semnarea acestora si transmiterea la Revisal.
Sigur vor veni in control cei de la ITM si vor verifica respectarea prevederilor OUG 82/2017.
Deci ce acte intocmim pe etape?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: renegociere contracte

#8 Mesaj de fagarasa176 »

stroescud scrie:PS- imi pare rau ca iti miroase a creier incins! dar noi lucram efectiv in domeniu, nu ne dam doar cu parerea.
Aveti dreptate, imi cer mii de scuze, ca am "indraznit" sa imi "dau cu parerea" avand in vedere ca nu lucrez in domeniu :roll:
Sunt doar un simplu răţoi dansator si atât :oops:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: renegociere contracte

#9 Mesaj de stroescud »

-decizie patronat pentru alcatuire comisie
-actele aditionala la CIM/Conventie de munca pentru majorarea elementului salariu ( de la.... la.....), pentru a nu i se modifica netul actual. la brutul actual se adauga aprox. 22%, pentru trecerea contributiilor de la angajator la angajat)
-angajatul semneaza de luare la cunostinta a actului aditional
-inregistrare Revisal si transmitere.
-deoarece este act guvernamental se presupune ca ai luat la cunostinta de el inaintea producerii efectelor si va fi transmis in Revisal ( pana la cel tarziu 29.dec.2017) inainte de intrarea in vigoare (03.01.2018).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: renegociere contracte

#10 Mesaj de tomac »

Și dacă nu cad părțile de comun acord până la data aia?
Dacă eu sunt și administrator și salariat și sunt unic salariat și nu mă înțeleg cu mine însumi să-mi modific CIM.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: renegociere contracte

#11 Mesaj de septimiuv »

Atunci facem loc la Bălăceanca la veseli. :lol:

Scrie răspuns