Calcul concediu pre-postnatal

Mesaj
Autor
orbano682
Mesaje: 36
Membru din: Joi Sep 07, 2017 8:21 am

Calcul concediu pre-postnatal

#1 Mesaj de orbano682 »

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati, acum cum schimbarile referitoare salarii....din 2018 se schimba si calculul concediului pre/postnatal?
Eu intru in concediu prenatal in noiembrie 2017...negocierea salarului brut, ma influenteaza si pe mine? si cum o sa fie calculul incepand cu ianuarie 2018?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Calcul concediu pre-postnatal

#2 Mesaj de cernatv »

Modificarea adusa de OUG 82/2017
Art. IV. - Începând cu drepturile lunii ianuarie 2018, Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 830 din 10 decembrie 2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 2, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
" (2) Cuantumul indemnizaţiei lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului. Cuantumul minim al indemnizaţiei lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referinţă, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăşi valoarea de 8.500 lei."
2. La articolul 2, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu următorul cuprins:
" (21) Valoarea indicatorului social de referinţă este cea prevăzută la art. 331 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare."
3. Articolul 5 se modifică şi va avea următorul cuprins:
" Art. 5. - Cuantumul indemnizaţiei lunare prevăzute la art. 2 alin. (2) se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referinţă pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleţi sau multipleţi, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naştere."
4. La articolul 9, alineatul (4) se modifică şi va avea următorul cuprins:
" (4) Pe perioada suprapunerii situaţiilor prevăzute la alin. (2), cuantumul indemnizaţiei lunare prevăzut la art. 2 alin. (2) se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referinţă, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea."

orbano682
Mesaje: 36
Membru din: Joi Sep 07, 2017 8:21 am

Re: Calcul concediu pre-postnatal

#3 Mesaj de orbano682 »

multumesc pt. raspuns, eu vorbesc de calculul concediului medical...pre/postnatal

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Calcul concediu pre-postnatal

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Eu stiu ca tot veniturile din ultimele 6 luni se iau in calcul, nu inteleg de unde a'ti gasit afirmatia ca se schimba modul de calcul al CM.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

orbano682
Mesaje: 36
Membru din: Joi Sep 07, 2017 8:21 am

Re: Calcul concediu pre-postnatal

#5 Mesaj de orbano682 »

daca se schimba cota CAS....concediul medical merge in continuare cu 10.50%?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Calcul concediu pre-postnatal

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Nu inteleg ce legatura are contributia salariatului la pensie cu subiectul de fata
Faceti cumva o confuzie?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

orbano682
Mesaje: 36
Membru din: Joi Sep 07, 2017 8:21 am

Re: Calcul concediu pre-postnatal

#7 Mesaj de orbano682 »

ma scuzati daca nu zic bine....daca sunt in concediu medical...prenatal....datorez CAS, ca si contributie...din cate stiu.
Contributia CAS o sa fie = Baza de calcul este egala cu 35% din salariul de baza mediu brut pe tara corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical * 10.50%....
Deci salarul meu net o sa fie...Venitul brut - ce a iesit din calulul CAS datorat de angajat.
Daca se schimba cota din 1 ianuarie... nu o sa fie 10.50% ca 25% ce se intampla?

Scrie răspuns