REF CONTRACTE PART TIME 2018

Mesaj
Autor
manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#31 Mesaj de manuelav »

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... utiile.htm gata, o rezolva maretul guvern si pe asta :mrgreen:
Astfel, Angajaţii part-time, din cele patru categorii cuprinse în OUG-ul avizat joi de Consiliul Economic şi Social (CES), vor plăti contribuţii sociale doar pentru sumele primite, restul, până la suma aferentă salariului minim pe economie, urmând a fi suportată de angajator, în condiţiile în care exista riscul ca unii angajaţi să renunţe la o parte din cele 1,2 milioane de contracte part-time

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#32 Mesaj de balazse »

Nici nu stiam ca este normal sa se faca discriminare.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#33 Mesaj de tobosv790 »

Doamne ferește! Nu mai există logică de loc! Să abroge tâmpenia asta cu “cel puțin la nivelul salariului minim” si să revină la prevederile anterioare si rezolvă problema

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#34 Mesaj de balazse »

Dar ai vazut pentru cine se modifica?
Lista celor 4 categorii ar fi:
- IT-isti;
- persoanelor cu dizabilitati;
- muncitorilor sezonieri;
- cercetatorilor.
Restul sa se descurce cum doresc.

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#35 Mesaj de manuelav »

Nici nu exista discriminari in tarisoara care este... deloc ! Toti suntem egali :D

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#36 Mesaj de manuelav »

herganiec scrie:Cum scria unul: "Dacă ăștia, ne mai măresc mult salariile, rămânem doar cu bonurile de masă..." :lol: :lol:
Decat salariu negativ e bine si asa... :mrgreen:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#37 Mesaj de herganiec »

Doamne fereste!.. O sa ajungem sa muncim pt o masa calda pe zi... :(
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#38 Mesaj de tobosv790 »

balazse scrie:Dar ai vazut pentru cine se modifica?
Lista celor 4 categorii ar fi:
- IT-isti;
- persoanelor cu dizabilitati;
- muncitorilor sezonieri;
- cercetatorilor.
Restul sa se descurce cum doresc.
Nu asta este important. Crezi că vreunul din cele 4 categorii aduce bani de acasă pentru contribuții? Dacă ar face chestia asta pentru toată lumea ai fi mai fericit? Există cineva, indiferent de categorie care aduce bani de acasă să plătească contribuțiile ? Au introdus această problemă cu discriminarea ca să nu vedem fondul problemei. Enormitatea ticăloșiei. Divide et impera. Adică de ce IT-iștii să beneficieze si eu nu? De ce ANUME să beneficieze? E o prostie! Dar cei ca tine BalazsE care cum aud de discriminare cum sar în sus abat discuția de la fondul problemei. Ești manipulat fără să știi. Dacă vroiau să rezolve ceva scoteau prostia asta cu” cel puțin la nivelul salariului minim”. Cum era până în Iulie sau August 2017 ( că nu mai știu ). Asta e! BalazsE nu vreau să te superi pe mine dar dacă te gândești bine sunt convins că vei înțelege ce vreau să spun!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#39 Mesaj de balazse »

Nu cred ca am "sarit in sus", ceea ce doream sa zic este ca prin aceasta nu s-a rezolvat problema pentru restul persoanelor care lucreaza in privat cu timp partial, adica s-a rezolvat doar pentru o parte dintre ei.
Faptul ca nu reusesc sa reduca munca la gri prin verificari este una dintre cauza cu acest “cel puțin la nivelul salariului minim”, iar celalalt este ca nu sunt bani la buget.
Am uitat de alta cauza?
De altfel, deja trebuiau sa scoata si prostia cu "în care contractul a fost activ".
Sincer, n-am de ce sa ma supar.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#40 Mesaj de tobosv790 »

Eu cred ca, astfel, problema nu s-a rezolvat pentru nimeni. Din contra, mai rau s-a complicat. Vom trai si vom vedea. Ma bucur totusi ca nu te-ai suparat fiindca nu am vrut sa te supar nici pe departe


velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#42 Mesaj de velicif »

Buna seara,
In final cheltuielile totale cu salariul la 4 ore si 950 lei (fara cumul) vor fi 1203 lei? (606 lei net + 697 taxe). Se va putea face o astfel de simulare pentru cheltuieli totale in Saga?
multumesc

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#43 Mesaj de manuelav »

Aveti grija ca D112 da eroare cand calculeaza part time. Calculeaza contributiile la salariul minim indiferent de situatie...

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#44 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, declaratia 112 pentru ianuarie 2018 are urmatoarea eroare si urmatoarele atentionari. Sunt doi salariati part-time, fiecare a lucrat doua zile, CFS transmis in Revisal, deci contributiile calculate la brut realizat. Am modificat la fiecare salariat contributiile corecte conform statului de plata, asa cum scrie pe blog, dar nu am modificat si suma totala corespunzatoare creantei 02 si 07 pentru ca ar fi mai putin de plata, diferenta ar fi exact cat suporta angajatorul. Va rog sa ma ajutati cu corectia pentru eroare, astfel incat declaratia si platile sa fie corecte. Multumesc

Recipisa:
Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: validari globale
Creanta 02. Contributia individula de asigurari sociale retinuta de la asigurati diferita de suma calculata
eroare regula: A21.2: (pt. codOblig=412) suma introdusa (96) = suma calculata conform regulii (50)
ATENÞIONARI:
A: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
atentionare regula: S25: A_12 (10) = round(Max(A_11,salmin*A_8/NZL) * CIsan) (19)
A: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
atentionare regula: S27: A_14 (25) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(48)
A: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
atentionare regula: S25: A_12 (10) = round(Max(A_11,salmin*A_8/NZL) * CIsan) (19)
A: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
atentionare regula: S27: A_14 (25) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(48)
A: validari globale
Creanta 07. Contributia de sanatate datorata de asigurati difera de suma calculata
atentionare regula: A21.7: (pt. codOblig=432) suma introdusa (38) = suma calculata conform regulii (20)

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REF CONTRACTE PART TIME 2018

#45 Mesaj de tomac »

Pfffff....normal
A nșpeaaa mie postare cu aceiași chestie. Incredibil!
Punem mesaje să ne aflăm în treabă sau cum?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns