contract de mandat sau venit.asim.salariilor

Mesaj
Autor
ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

contract de mandat sau venit.asim.salariilor

#1 Mesaj de ardeleanuc723 »

Buna ziua !Am la o asociatie de proprietari, angajati cu contract de mandat, dar in Saga ai am la venituri asimilate sal. fiindca nu exista angajati cu contract de mandat.In declaratia 112 am modificat si am pus contract de mandat, dar imi apar o groaza de erori.Nu stiu unde gresesc,va rog ajutati-ma,am obosit cu aceasta declaratie pe care nu o mai vad fara erori de validare !Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contract de mandat sau venit.asim.salariilor

#2 Mesaj de tomac »

Trebuie să vă asigurați că e setat să rețină și să calculeze exclusiv CAS și CASS la acele persoane.
Trebuie ca după generare, să alegeți la fiecare din aceste persoane, manual, direct în pdf, opțiunea 4 - "Membri ai comisiei de cenzori sau comitetului de audit, precum și membri în consilii, comisii, comitete și altele asemenea: președinții asociațiilor de proprietari sau alte persoane care își desfășoară activitatea în baza contractului de mandat în cadrul asociațiilor de proprietari" la secțiunea A rândul 1 - Tip asigurat dpdv contract de muncă și la secțiunea E3 rândul 2 - Tip asigurat alegeți tot opțiunea 4.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns