HG 846/2017 este facultativa

Mesaj
Autor
stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

HG 846/2017 este facultativa

#1 Mesaj de stroescud »

HG 846 la punctul 1 prevede majorarea salariului minim....
Iar la punctele urmatoare bla-bla-bla...NU PREVEDE SANCTIUNI.
Orice Lege fara sanctiuni este FACULTATIVA.
Le voi face angajatilor salariul minim brut de 1750 lei deoarece atat rezulta
de la 1450 cu adaugarea la brut a contributiilor platite de angajator *22%),
fara a le a fi afectat netul actual.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: HG 846/2017 este facultativa

#2 Mesaj de tomac »

Păi să o luăm logic:
Nu ne rezumăm numai la HG 846/2017
Citim art.11 din Codul Muncii, prima dată.
Apoi art.164-165 din codul muncii
Și apoi ca ultimă tușă citim art.260 din codul muncii, în special art.260 alin.1 litera a.
După care ne grăbim să scriem aici de ce trebuie totuși să mărim la 1900 lei salariul minim și nu la cât ar rezulta dintr-un calcul matematic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: HG 846/2017 este facultativa

#3 Mesaj de stroescud »

Ne-am edificat!
Art. 11
Clauzele contractului individual de muncă nu pot conţine prevederi contrare sau drepturi sub nivelul minim stabilit prin acte normative ori prin contracte colective de muncă.
Art. 164
(1) Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, corespunzător programului normal de muncă, se stabileşte prin hotărâre a Guvernului, după consultarea sindicatelor şi a patronatelor. În cazul în care programul normal de muncă este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de bază minim brut orar se calculează prin raportarea salariului de bază minim brut pe ţară la numărul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat. (a se vedea referinte de aplicare din Hotarirea 23/2013 si Hotarirea 871/2013)
(2) Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.
(3) Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.
(4) Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată este adus la cunoştinţa salariaţilor prin grija angajatorului.

Art. 165
Pentru salariaţii cărora angajatorul, conform contractului colectiv sau individual de muncă, le asigură hrană, cazare sau alte facilităţi, suma în bani cuvenită pentru munca prestată nu poate fi mai mică decât salariul minim brut pe ţară prevăzut de lege.
Art. 260
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează astfel următoarele fapte:
a) nerespectarea dispoziţiilor privind garantarea în plată a salariului minim brut pe ţară, cu amendă de la 300 lei la 2.000 lei;
Multumesc frumos !
Mi-am lamurit si eu patronii.
Dar era bine ca si legiuitorul sa faca trimiteri la aceste articole; legile sunt asa de stufoase...,

Scrie răspuns