Majorare sal minim si initiere negociere

Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#31 Mesaj de tobosv790 »

Pot să îl preiau și eu? Mulțumesc frumos!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#32 Mesaj de cernatv »

Doar nu este marcă înregistrată.
Şi nici nici măcar nu e perfect. Este perfectibil, mai ales cu epitete la adresa celor care le merită cu prisosinţă.

Extrem de frustrant şi îngrijorător este faptul că aşa o chestie trebuie să existe. Cu un conţinut mai elaborat sau mai concis, cu un limbaj mai academic sau mai de maidan, ţi se va solicita cândva o asemenea coală de hârtie.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#33 Mesaj de paund852 »

s-a prelungit operare in revisal pentru majorari salarii de la 01.01.2018 pana la 31.03.2018?
se mai fac negocieri pana la 20 salariati?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#34 Mesaj de tobosv790 »

Biensur!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#35 Mesaj de paund852 »

care este baza legala de prelungire?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#36 Mesaj de tomac »

Niciuna momentan. Încă nu e publicată hotărârea de guvern respectivă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobotarum
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#37 Mesaj de ciobotarum »

Printre atatea vesti proaste iata si una ceva mai bunisoara: Transmiterea in Revisal a modificarilor se poate face pana la 31.03.2018. Asta nu inseamna ca am scapat de facutul hartiilor acum. :)

https://www.avocatnet.ro/articol_46925/ ... -2018.html

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#38 Mesaj de tomac »

Mda, dar au eliminat trimiterea suspendărilor în 20 de zile. Acum se trimit cel târziu cu o zi înainte de suspendare, respectiv cu o zi înainte de data revenirii din suspendare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobotarum
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#39 Mesaj de ciobotarum »

Pentru salariatii cu timp partial si care nu se incadreaza la exceptii a ramas in continuare calcularea contributiilor la nivelul salariului minim de 1900 lei? Ca mie imi da cu virgula :( Nu stiu (si sper sa ma lumineze cineva) cum trebuie sa le fac salariul de incadrare de la 1.01.2018. Daca maresc brutul astfel incat sa ramana cu acelasi net, ar rezulta ca un angajat cu 1 ora/zi are salariu de sef de stat :), mai precis pentru un astfel de angajat, pentru 1 ora pe zi, ar trebui sa-i fac 817 lei, ceea ce nu mi se pare normal, adica la o norma intreaga (doar pentru comparatie) ar fi salariul de 6438 lei.

As aprecia daca cineva, dintre colegi, mi-ar putea spune cum se face... ca sa-mi tihneasca sarbatorile :)

Profit de ocazie si va doresc tuturor un an mai bun decat ăsta!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#40 Mesaj de tomac »

Da, a rămas la fel. Se calculează la minim.
La toți le dă cu virgulă. Și cu 3,14 repetat :)
Să fie zero restul de plată e necesar ca brutul să fie minim 665 lei pentru cei care nu intră la excepții. De aici în sus discutăm la aceștia. Logic nimeni nu va crede că am salariul 665 lei și restul de plată e zero.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#41 Mesaj de septimiuv »

Nu te pune cu ăia care au mintea odihnită!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#42 Mesaj de paund852 »

o societate are un salariat cu 4 ore/zi ,salariat cu singurul cim ,angajatorul la negociere a stabilit un salariu brut de 950 ron pe care salariatul l-a acceptat e o problema daca are netul mai mic respeciv de 285 ron fata de 556 ,ma refer la un control de la itm?

ciobotarum
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#43 Mesaj de ciobotarum »

tomac scrie:Să vezi ce râd eu când apare legea de aprobare a ordonanței ăsteia stupide, lege ce va abroga articolul ce obligă firmele ce au sub 21 de salariați să se preteze la chestii ilogice.

Cristi va râde dar, mă tem, că noi vom plânge în hohote :)))
Am văzut, abia acum, procesul verbal al lui @cernatv, de departe, cel mai bun pe care l-am citit până în ziua de azi. Bravo! Revenind la oile noastre (alea din parlament) cred că mulți angajatori și-au inserat în procesele verbale de negociere o frază care să-i protejeze cumva de eventualele articole pe care legea de aprobare le-ar putea abroga. Noi am scris următoarele (deși cred că n-ar avea nici un efect juridic în caz că...):
”In conditiile în care OUG 79/2017, nu va mai fi în vigoare, indiferent de motiv, parțile convin revenirea de drept la salariul brut anterior, nefiind necesară convocarea, negocierea și semnarea altor documente, angajatorul fiind împuternicit să facă modificarile în revisal și oriunde necesitatea o cere, cu respectarea întocmirii actelor adiționale aferente.”

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#44 Mesaj de tobosv790 »

Daca revenirea presupune scaderea sub 1900 nu este in regula. In rest nici acum cresterea brutului, in conditiile in care deja este peste 1900 lei/luna, NU este obligatorie. Asa ca daca nu vreti nu mariti. Ordonanta asta este data" sa bata saua ca sa priceapa iapa" adica este sugerata indirect majorarea. Dar nu obligatorie. Probabil ca ITM-ul cand va veni daca s-a facut majorarea dar nu exista hartia de initiere a negocierii va fi mai indulgent. Daca nu s-a facut nici majorarea si nici hartia ,probabil vor amenda. Repet insa: ma refer numai la salariile PESTE salariul minim.

ciobotarum
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: Majorare sal minim si initiere negociere

#45 Mesaj de ciobotarum »

@tobosv790, angajatorul a decis majorarea salariilor brute astfel încât să fie menținut net-ul actual. Ideea era următoarea: Dacă ordonanța 79 , dintr-un motiv sau altul, nu-și va mai produce efectele și contribuțiile nu vor mai fi transferate de la angajator la angajat, trebuie să existe o posibilitate de a reveni la salariile brute actuale, pentru că altfel, povara fiscală nu va putea fi suportată. In situația ipotetică de mai sus, ar fi ”nasol” ca minimul pe economie să rămână 1900 lei pentru că din 180 de salariați vreo 140 au minimul pe economie! Să vezi distracție atunci! :)

Scrie răspuns